zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Okolím Hasištejna

23.10.2010
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Okolím Hasištejna

Západně od Chomutova ,podél Prunéřovského potoka se táhne krásné stejnojmenné údolí. Mezi přírodní parky bylo Údolí Prunéřovského potoka vyhlášeno v roce 2000 .

Skalnaté rulové svahy v údolí jsou významným geologickým a geomorfologickým prvkem střední části Krušných hor s vysokou přírodovědeckou a krajinářskou hodnotou.

Zároveň se tento park může pyšnit dvěma nej.

Jsou zde nejvyšší vodopády v Krušných horách a je zde i nejvyšší dřevina mezi památnými stromy u nás . Je to asi 250letý smrk obecný s výškou 50 m.

Dominantou je zřícenina hradu Hasištejn.

Gotický hrad na skalnatém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka, založen ve 14. století. V roce 1491 se na hradě trvale usadil Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic. V tomto období byl kolem hradu vybudován zcela nový obranný systém. Vystřídal několik majitelů a roku 1623 se hrad dostal do vlastnictví Jaroslava Bořity z Martinic. Za Martinců začal hrad pustnout. V letech 1891-92 dal zrestaurovat hradní budovy na své náklady vlastník velkostatku Prunéřov-Ahníkov Emanuel Karsch.

Na protějším svahu stojí zajímavý geologický útvar Kokrháč s výskytem chráněné medvědice lékařské, lidově zvané hrozník, kostrounek, tolokněnka. Medvědice je stále zelený plazivý keřík s vystoupavými větvemi, značně podobný brusince. U nás roste jen vzácně ve světlých křovinách a na výslunných chráněných skalních stanovištích, v jalovcových porostech, ve světlých borech a na vřesovištích.

Nejvyšší vodopád Krušných hor je na přítoku Prunéřovského potoka mezi obcemi Výsluní a Celná. Vodopád je složen ze 3 stupňů. Nejvyšší stupeň má 9 metrů.

ZDROJ: http://www.krusnohorsky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí