zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nippon bude v Liberci získávat platinu z katalyzátorů

05.10.2010
Recyklace
Nippon bude v Liberci získávat platinu z katalyzátorů

Společnost Nippon PGM využije prázdnou tovární halu v Průmyslové zóně Liberec-jih ke zpracování použitých katalyzátorů, z nichž chce získávat vzácnou platinu. Plánuje zaměstnat desítky lidí. Stavební úpravy haly by měly být zahájeny do konce roku, podnik by pak mohl začít s výrobou od dubna 2011. Sdělil to včera prezident společnosti Nippon PGM Masaki Išiguro.

Jakmile bude rekonstrukce dokončena a továrna připravena na příjem prvních zakázek, spustí se nábor nových pracovníků. "Jejich počet bude záviset na rozvoji firmy v budoucnosti," řekl Išiguro.

Nippon PGM Europe je společným projektem japonských firem Dowa Metals & Mining Company, Tanaka Kikinzoku Kogyo a Toyota Tsusho Europe. V Liberci bude zpracovávat automobilové katalyzátory, z nichž bude získávat prvky skupiny platinových kovů. Platina patří k nejvzácnějším kovům, v extrémně těžkých podmínkách se jí každý rok vytěží pouze 200 tun. Její opětovné využití proto může významně snížit nepříznivé dopady na životní prostředí. Platina revitalizovaná v Liberci najde další využití třeba při výrobě šperků, elektroniky, v medicíně nebo při konstrukci nových vozů.

Nippon PGM je dalším japonským investorem v Česku. Podle mluvčí agentury CzechInvest Štěpánky Filipové vzniklo od roku 1993 s pomocí agentury 95 projektů z Japonska, a to v celkové hodnotě 98 miliard korun. Přibyly díky nim téměř 24 tisíce nových pracovních míst. Česko patří mezi evropské země, do nichž míří projekty japonských firem nejčastěji. "V porovnání s ostatními zeměmi kontinentu působí u nás čtvrté největší množství japonských firem, více než třeba v Itálii nebo Španělsku," dodala Filipová.

V Liberci je největším investorem japonský výrobce klimatizací Denso Manufacturing s 1500 zaměstnanci a šestimiliardovým obratem.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí