zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Ontariu zahájila provoz největší solární elektrárna světa

06.10.2010
Solární energie
V Ontariu zahájila provoz největší solární elektrárna světa

V kanadské provincii Ontario dnes začala do sítě dodávat elektřinu největší solární elektrárna na světě, projekt Sarnia o instalovaném výkonu 80 megawattů. Zařízení bude moci v případě příznivých podmínek dodávat elektřinu 12.800 domácnostem, uvedly firmy Enbridge, která je vlastníkem projektu, a First Solar, která jej provozuje.

Enbridge, která je rovněž provozovatelem největšího kanadského ropovodu, bude prodávat elektřinu ze Sarnie v rámci 20leté smlouvy Ontarijskému elektrárenskému úřadu. Projekt bude těžit z bohatých subvencí nejen v rámci standardního vládního programu obnovitelných zdrojů, ale i z loňské nabídky provincie Ontario poskytnout provozovatelům vysoké "zelené tarify". To již přitáhlo do solární energetiky v Ontariu firmy jako Samsung nebo Siemens.

Enbridge koupila loni projekt Sarnia s tehdejším výkonem 20 MW od americké First Solar, která je z hlediska tržní hodnoty největším provozovatelem solárních zařízení na světě a zůstala operátorem projektu. Obě firmy pak rozšířily kapacitu projektu o dalších 60 MW.

Státem nařízené vysoké výkupní ceny solární elektřiny pro odběratele vyvolaly v minulých letech nekontrolovatelný nárůst počtu solárních zařízení na úkor spotřebitelů v některých zemích Evropy, naposledy v České republice. Energetický regulační úřad minulý týden uvedl, že příští rok kvůli tomu cena elektřiny pro domácnosti vzroste o 12 procent a pro firmy o 17 procent.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí