zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spočítejte si, koho volit

09.10.2010
Politika
Spočítejte si, koho volit

Jak při volbách do pražského zastupitelstva vybrat stranu, která bude nejlépe reprezentovat vaše názory? Ode dneška si mohou Pražané svou volbu doslova spočítat předem. Nevládní organizace Arnika a Inventura demokracie spolu se serverem Kohovolit.eu spustily předvolební kalkulačku. Otázky se zaměřují na rozpočet a rozvoj Prahy, územní plán, veřejné zakázky a principy demokratického rozhodování zastupitelstva. Jednotliví kandidáti na politické funkce v uplynulém měsíci vyplňovali podrobný dotazník a právě jejich odpovědi se staly základem pro předvolební kalkulačku.

"Málokdo podrobně pročítá programy politických stran a předvolební hesla jsou zase příliš obecná a nic neříkající. Kalkulačka voličům usnadní orientaci a během pár minut porovná postoj různých stran k zásadním otázkám," vysvětluje hlavní motiv pro spuštění kalkulačky Lukáš Matějka, poradce Centra pro podporu občanů z Arniky.

Voliči v kalkulačce najdou pestrý mix dvaatřiceti otázek týkajících se například výstavby Kaplického knihovny, rozšiřování ruzyňského letiště, výstavby na zelené louce, bezdomovců, evidence zeleně, financování divadel, zadávání veřejných zakázek nebo zveřejňování majetkových přiznání zastupitelů. V závislosti na odpovědích kalkulačka lidem spočítá, která politická strana je jim názorově nejbližší. Celá akce zabere zhruba deset minut.

"Jedním z klíčových úkolů nového zastupitelstva bude schválit nový územní plán. Protože tento dokument rozhodne o vývoji Prahy v příštích patnácti letech, měli by voliči přístup politických stran dobře zvážit," říká Lukáš Matějka z Arniky. Současná politická reprezentace podle něj vycházela vstříc zájmům developerů a povolovala zástavbu zeleně i zemědělské půdy, vznikala problematická kancelářská a nákupní centra či satelitní čtvrtě.

Stejně jako stavební rozvoj bude pro život v Praze důležitá i celková atmosféra kolem magistrátu a důvěra občanů v jeho představitele. "Praha má dnes pověst hlavního města korupce a klientelismu. Voliči by si měli ověřit, zda dají hlas těm, kdo prosadí transparentní rozhodování a účelné vynakládání veřejných peněz," říká k předvolební kalkulačce Veronika Šumová z Inventury demokracie.

Nevládní organizace obeslaly 150 čelných kandidátů dvaceti politických stran obsáhlým dotazníkem a během uplynulého měsíce analyzovaly odpovědi. Názorová kalkulačka z nich vychází a porovnává, která politická strana se nejvíce blíží názoru konkrétního voliče. Před posledními volbami do parlamentu využilo podobnou kalkulačku serveru Kohovolit.eu na čtvrt milionu voličů.

Předvolební kalkulačka je dostupná na adrese:
www.mestaprozivot.arnika.org
cs.kohovolit.eu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí