zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Maďaři pátrají po dalších obětech ekologické havárie

08.10.2010
Havárie
Pojištění environmentálních rizik
Maďaři pátrají po dalších obětech ekologické havárie

Záchranáři se snaží zabránit proniknutí toxické vlny do Dunaje, hliníkárna již plánuje obnovení provozu.

Zničenou vesnicí Kolontár se pohybují postavy v protichemických oblecích a s kovovými pruty v rukou. Pátrají po tělech šesti lidí, kteří jsou stále pohřešováni. Mohou být ukryta zhruba pod metrovou vrstvou rudého bahna, jež způsobuje chemické popáleniny a dráždí oči.

To vše je důsledkem jedné z nejhorších ekologických havárií v dějinách Maďarska, k níž došlo v pondělí, kdy se protrhla hráz jedné z odkalovacích nádrží u hliníkárny poblíž západomaďarského města Ajka.

Obyvatelé Kolontáru mohli včera na několik hodin domů, aby si vzali osobní věci. Vzpomínali na chvíle hrůzy, kdy vesnici zasáhla dvoumetrová vrstva kalu. "Utekl jsem na kopec ke kostelu a jen se díval, jak bahno polyká mé auto," citovala agentura DPA jednoho z obyvatel.

kolontar

Krátce po neštěstí dorazili na místo záchranáři se psy i ze Slovenska. "Když jsme byli na místě, řekli nám, že psy použít nemůžeme, že je tu příliš kontaminovaného materiálu," řekl velitel jednotky Alexandr Berek Hospodárským novinám a dodal, že šlo o nejděsivější zkušenost jeho profesionálního života. "Viděli jsme, jak na poli vlna bahna zvedla do výšky traktor i s traktoristou. Jinde voda odnesla auto s řidičem asi o 600 metrů," popisoval Berek.

Včera ráno vystřídala slovenské a maďarské záchranáře armáda. Více než 500 lidí se nyní soustřeďuje na to, aby kontaminovaná voda s bahnem nepronikla až do Dunaje. Zatím se dostala jen do potoka Torna a do řeky Marcal, na jejíchž březích jsou již nyní vidět mrtvé ryby.

Pokud by bylo úsilí armády a hasičů neúspěšné, toxické bahno by se dostalo do Dunaje mezi Vídní a Budapeští. Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje již varovala přilehlá města a továrny, že jim možná zakáže odebírat vodu z řeky.

Společnost MAL Magyar Alumínium jakoukoli vinu za havárii popírá a chtěla by znovu spustit provoz o víkendu.

videoreportáž z místa havárie najdete na video.ihned.cz

AUTOR: Ondřej Soukup
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

kolontar

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí