zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hráz nevydrží, vyteče další jedovatý kal

11.10.2010
Havárie
Pojištění environmentálních rizik
Hráz nevydrží, vyteče další jedovatý kal

Maďarským obcím Kolontár a Devecser o víkendu hrozilo další zaplavení červeným toxickým bahnem z blízké hliníkárny. Úřady proto obyvatele vesnic připravovaly na evakuaci. Z poškozené nádrže v hliníkárně na západě Maďarska před týdnem uniklo 700 tisíc kubíků jedovatého kalu. Zemřelo kvůli tomu sedm lidí. Život ohrožující kal se dostal i do Dunaje. Jeho zamoření se Maďaři snaží zabránit vléváním neutralizačních látek.

Včera úřady varovaly, že se minulý týden poškozená hráz brzy opět protrhne. Podle expertů ji není možné opravit. Podle maďarského premiéra Viktora Orbána by se do okolí mohlo dostat dalších až 500 tisíc kubíků toxického bahna. Tekutina by ale byla hustší než u prvního úniku a nerozlila by se zřejmě do takové dálky.

Pracovní čety v Kolontáru kvůli tomu stavěly pět metrů vysokou hráz, která měla zastavit nebo alespoň zpomalit proud kalu. V sousedním Devecseru dostalo všech 5300 obyvatel příkaz k evakuaci.

Podle Světového fondu na ochranu přírody nádrž netěsnila už několik měsíců. Příčiny prvního úniku zatím nebyly určeny. Hliníkářská společnost MAL, které továrna patří, odpovědnost odmítá.

I v Česku je však několik tikajících ekologických bomb. Týká se to třeba areálů bývalých uranových dolů. Inspekce životního prostředí však tvrdí, že v tuzemsku nyní není žádný podnik, který by představoval bezprostřední ekologické riziko.

AUTOR: Martina Lidinská
AUTOR-WEB: www.ihned.cz
od naší spolupracovnice z Maďarska

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí