zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Policie zadržela ředitele firmy, z níž unikl toxický kal

12.10.2010
Havárie
Pojištění environmentálních rizik
Policie zadržela ředitele firmy, z níž unikl toxický kal

Maďarsko doufá, že do dneška dokončí výstavbu ochranné hráze kolem odkalovací nádrže hliníkárny u obce Kolontár, z níž se minulý týden po protržení vylil do okolí jedovatý kal. Bariéra dlouhá 1500 metrů a deset metrů vysoká, která je prý již ze 70 procent hotova, by měla zabránit případným dalším únikům.

Nové trhliny, které se objevily v protržené hrázi v sobotu, se podle včerejšího prohlášení odborníků dále nerozšiřují. Příčinu havárie, jež způsobila největší ekologickou katastrofu v dějinách Maďarska, zkoumá nyní policie. Kvůli úniku jedovatého kalu z nádrže byl včera zadržen ředitel hliníkárenské společnosti MAL, která zařízení vlastní. Oznámil to premiér Viktor Orbán. Poslancům v parlamentu sdělil, že vláda musí převzít správu společnosti MAL a zmrazit její majetek.

Do Maďarska přijel včera pětičlenný tým expertů z několika zemí, který má pomoci se snižováním dopadu havárie na životní prostředí.Po protržení hráze minulého pondělí vyteklo do okolí na 700 000 metrů krychlových jedovatého kalu, který zasáhl několik obcí na západě Maďarska, zcela zničil život ve dvou řekách a poškodil do určité míry i Dunaj. Včera byla nalezena osmá oběť jedovatého kalu.

www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí