zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda bude jednat o opatřeních na snižení růstu cen elektřiny

13.10.2010
Energie
Solární energie
Vláda bude jednat o opatřeních na snižení růstu cen elektřiny

Vláda dnes bude jednat o opatřeních, která by v příštím roce měla snížit očekávané zdražení elektřiny kvůli podpoře fotovoltaických zdrojů. Podle premiéra Petra Nečase by opatření vlády mohla snížit zdražení elektřiny pro domácnosti na pět procent a u firem na sedm až osm procent.

Nečas upozornil, že je potřeba připravit sadu opatření. Vláda podle premiéra počítá s daní zatěžující solární elektrárny tak, aby návratnost investic do těchto zařízení činila 15 let. Chce také zvýšit poplatky za vynětí půdy, na které stojí solární elektrárny, ze zemědělského půdního fondu.

Ministr financí Miroslav Kalousek navrhuje kompenzovat zdražení prodejem emisních povolenek. To je však podle Nečase možné až od roku 2013. Kalousek naproti tomu tvrdí, že je možné výnosy z emisních povolenek použít na kompenzaci zdražení elektřiny už příští rok, předpokladem je ale rychlé politické rozhodnutí. Příjmy z emisních povolenek v letech 2013 až 2020, které by stát mohl poskytnout na kompenzaci cen elektřiny, mají dosáhnout zhruba 90 miliard korun.

Kompenzaci zdražení elektřiny z prodeje emisních povolenek považuje za správné řešení Svaz průmyslu a dopravy ČR či Hospodářská komora. Podle nich může být avizované zdražení elektrické energie pro podniky s vysokou energetickou náročností likvidační. Na rozdíl od podnikatelů s návrhem ministra Kalouska nesouhlasí velké energetické firmy, které nyní dostávají emisní povolenky zdarma.

Energetický regulační úřad odhaduje zdražení elektřiny v příštím roce o zhruba 17 procent pro firmy a o asi 12 procent pro domácnosti. Česká fotovoltaická průmyslová asociace považuje odhad ERÚ za neodůvodněně vysoký. Chce proto na regulátora podat ústavní stížnost.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí