zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mýtus zeleného ostrova

17.10.2010
Energie
Firemní ekologie
Mýtus zeleného ostrova

Island se chlubí nejčistší energií na světě. Ta ale končí ve špinavých hliníkárnách.

Kdykoli Hans Benjaminsson, tiskový mluvčí elektrárenské firmy Orkuveita Reykjavíkur, slyší o reklamních akcích evropských distributorů na dodávku zelené energie, musí se pousmát.

Islandská obdoba Pražské energetiky totiž jinou než zelenou energii ani nenabízí. Ze zásuvek, kam dodává proud, teče elektřina vyráběná ze sta procent z obnovitelných zdrojů.

>>Island se může pochlubit opravdovou světovou raritou. Díky přírodním zdrojům máme nejčistší a nejlevnější mix energií na světě,>Když to trochu přeženu, stačí navrtat trubku do země a párou roztočíte nejen turbínu, ale ještě si s ní zatopíte,>špinavé>elektrošoky>Umístění hliníkárny na Islandu, kde je zásobována elektřinou z vodní elektrárny namísto proudu získaného spalováním fosilních paliv, pomůže snížit globální emise CO2,>Elektrárna nikdy nebude vydělávat a islandští daňoví poplatníci budou firmu Alcoa platit ze svého,>Island bojuje s odlivem zahraničního kapitálu a ty peníze by se hodily. Na druhou stranu je to citlivá věc, protože mnoho Islanďanů to pokládá za výprodej vlastní země cizincům,>Islandu se nedaří lákat investory z ciziny. Mimo jiné i proto, že se bojí, že politici změní názor a z dohod vycouvají,>Vyzývám vládu, aby udělala vše pro to, aby obchodu zabránila. Je to nestoudný kšeft, který přímo odporuje snaze o nový přístup k energetické politice této země,>Proč by zrovna Island měl krmit dinosaury z éry průmyslové revoluce?

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí