zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jaroslav Míl lhal, má vysoce dotovanou solární elektrárnu - reakce ekologických organizací

16.10.2010
Solární energie
Jaroslav Míl lhal, má vysoce dotovanou solární elektrárnu - reakce ekologických organizací

Ekologické organizace apelovaly na politiky, aby při rozhodování o solárních elektrárnách už nepodléhali panice a nátlaku skupin, kterým nejde o rozumné řešení, ale o vlastní obchodní zájmy.

Aktuálně.cz referuje, že prezident Svaz průmyslu a obchodu Jaroslav Míl lhal, když tvrdil, že solární elektrárna, kterou vlastní, vznikla v době, kdy to nebylo výnosné [1]. Svaz přitom prosazuje řešení, jež je výhodné pro majitele neplánovaně vysoce ziskových slunečních panelů, ale české domácnosti by obralo o desítky miliard korun.

Podobně ČEZ vyvolal paniku svým tvrzením, že solární elektrárny budou tvořit asi 22 % ceny elektřiny pro domácnosti v roce 2011. Ale ministerstvo průmyslu a obchodu se od prognóz elektrárenské společnosti distancovalo. Podíl na ceně elektřiny podle něj bude činit nejpravděpodobněji 8 %.

Jaroslav Míl:
o Tvrdil, že solární elektrárnu spustil v době, kdy to nebylo tolik výnosné [2].
o Ale licenci k provozu své elektrárny [3] dostal až 2. prosince 2009 [4].
o Coby prezident Svazu průmyslu a dopravy prosazuje, aby stát k pokrytí nákladů na fotovoltaickou energii použil peníze z emisních povolenek - a nikoli daň, která by snížila nadměrné zisky provozovatelů solárních elektráren.

Pokud ovšem vláda utratí peníze za povolenky na solární elektřinu, nebude je moci použít k zateplování domů - které by stovkám tisíc rodin ušetřilo tisíce korun ročně a také srazilo dovoz zemního plynu.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
"Upřímně vítáme, že otec tzv. SuperČEZ Jaroslav Míl objevil čisté, obnovitelné zdroje energie. Jak ale věřit nátlakovým prohlášením Svazu průmyslu a dopravy, jehož je předsedou, když sám o své investici nemluví pravdu? "

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
"Tím se vysvětluje, proč Svaz průmyslu a dopravy tolik chce, aby stát pokryl nadměrné zisky majitelů solárních elektráren z emisních povolenek. Zdanění majitelů slunečních panelů by Jaroslava Míla připravila o spoustu peněz. Politici v panice podléhají nátlaku lidí a firem, kterým nejde o řešení, nýbrž o vlastní obchodní zájmy. Obdobně ČEZ několikrát nafouknul prognózy, aby vyvolal strach a zděšení."


Kontakt:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA, telefon 737 128 471,
email martin.sedlak@hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Calla, telefon 602 282 399,
e-mail edvard.sequens@calla.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí