zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

E.ON Energy Globe Award ČR 2010: zvítězily pecky ze švestek

25.10.2010
Energie
E.ON Energy Globe Award ČR 2010: zvítězily pecky ze švestek

Začátkem října byly slavnostně vyhlášeny výsledky letošního ročníku soutěže Energy Globe Award. V sedmi kategoriích ocenila originální nápady, pomáhající šetřit energií. Kam letos putovaly bronzové glóbusy?

Šetřeme energií pro ZemiCena Energy Globe Award odměňující energeticky úsporné projekty má ve světě už dvanáctiletou tradici. Česká republika se k soutěži, organizované v národním kole společností E.ON, připojila poprvé před rokem.

Odborná porota letos vybírala v českém kole z 276 přihlášených projektů a nominovala v každé ze sedmi kategorií vždy tři nejlepší - celkem tedy 21 projektů.

Vítězné projekty v kategoriích Země, Oheň, Voda, Vzduch a Obec čekala finanční odměna 50 000 Kč, nejlepší projekt v typicky české kategorii Kutil byl dotován finanční částkou 100 000 Kč a škola, která zvítězila v kategorii Mládež, obdržela 300 000 Kč na energeticky úsporná opatření. Všichni si také odnesli bronzový odlitek symbolu soutěže: ruku svírající žárovku - glóbus.

Vítězné projekty

Kategorie VODA

Vítězný projekt s názvem "Vodní kapky" předložila Energie AG Bohemia z Českých Budějovic. Vodárenské společnosti skupiny Energie AG financují humanitární projekt Vodní kapky tím, že z každéhoprodaného krychlového metru vody v ČR odvádějí 0.01 Kč jako dotaci projektu na obnovu a budování nových studní s pitnou vodou v Kongu.

Kategorie OHEŇ

Energie, teplo, oheň

Projekt Energetické úspory v Národním divadle předložilo sdružení ENESA, a. s., a EVČ, s. r. o., Praha. Ucelená koncepce úspor a využívání obnovitelných zdrojů energie v budovách Národního divadla v Praze (především při osvětlení a vytápění) přináší ročně milionové úspory. Teplo získává ND například pomocí tepelných čerpadel z Vltavy, elektrickou energii získává zase fotovoltaickým systémem na střeše jedné z budov.

Kategorie VZDUCH

Tady zvítězila změna organizace práce kalicích pecí u firmy Narex Bystřice, s. r. o., Bystřice u Benešova. Zavedení třísměnného provozu kalicích pecí umožnilo plné využití pecí bez energeticky ztrátových každodenních přestávek. Díky kumulaci provozu s následnou několikadenní odstávkou se tak uspoří až 80 000 korun ročně.

Kategorie ZEMĚ

Vytápění peckami ze švestek představil Zdeněk Halík (Pěstitelská pálenice Halík, Boršice u Blatnice). Zdeněk Halík provozuje pěstitelskou pálenici, která produkuje jako odpad z provozu hromady švestkových pecek. S likvidací tohoto materiáku byly problémy až do doby, kdy je autor projektu začal používat v automatickém kotli na biomasu k vytápění rodinného domu.

Kategorie OBEC

Energ.etický terč je projektem z Plzně a formální podoba jeho názvu s tečkou uprostřed symbolizuje etický přístup k energii. Projekt je zaměřen na podporu osvěty, vzdělávání a energetického manažerství v budovách plzeňských základních škol pomocí nalezení a popsání rozdílů v úrovni hospodaření s energiemi na jednotlivých školách. Hodnocení má grafickou podobu "terče" a používá deseti kritérií.

Kategorie MLÁDEŽ

představuje dlouhodobé projekty vypracované mládeží. Letos zvítězilo "Separační komando" ZŠ Kamenická v Děčíně. Žáci 8. a 9. tříd pomáhají ve všech třídách formou osvěty a praktických příkladů vysvětlovat důvody i praxi třídění odpadů, využívá se při tom soutěží, besed i ekologických her. Tzv. "separační komando" se stará o "separační hnízda" i o nakládání s odpadem a organizuje i cílený sběr tříděných odpadů.

Kategorie KUTIL

- to jsou jednotlivci s vlastními energeticky úspornými projekty. Vítězem se stala realizace Trombeho stěny na rodinném domě Tomáše Merxbauera z Netunic u Plzně. "Skleněná fasáda" domu je využívána jako zdroj energie ze slunečního záření pro vytápění díky mezeře mezi fasádou a stěnou domu, z níž je prohřátý vzduch veden do obytných místností.

Celkový vítěz

Divácké hlasování věnovalo největší sympatie "švestkovému" projektu, který seVyužít se dají i pecky pracuje s tradičním produktem jihovýchodní Moravy a Valašska. Na základě hlasování během galavečera v brněnském Boby centru tak bude projekt pana Zdeňka Halíka reprezentovat Českou republiku v celosvětovém finále soutěže a soutěžit o 100 000 eur.

Autor: Břetislav Koč

Zdroj: Časopis Alternativní energie - www.alen.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí