zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na 150 firem vyzvalo vládu k další podpoře zateplování budov

20.10.2010
Dotace
Vytápění, zateplení
Na 150 firem vyzvalo vládu k další podpoře zateplování budov

Na 150 českých firem působících ve čtyřech sdruženích a asociacích vyzvalo vládu k pokračování v programech na podporu zateplování budov. Zájem mají hlavně o program Zelená úsporám a o část dotací z Operačního programu Životní prostředí. Sdružení to dnes oznámila ve společné tiskové zprávě.

"V České republice je vyráběna drtivá většina izolace, která je použita na českých budovách. Také firmy, které zateplovací systémy montují, jsou místní. Domy je nutné rekonstruovat tam, kde stojí. Nelze je transportovat do Číny, tam jej zateplit a opět vrátit," uvedl předseda Sdružení výrobců a zpracovatelů pěnového polystyrenu Pavel Zemene. Peníze, které se vloží do zateplování, se podle něj v české ekonomice ještě několikrát obrátí.

Sdružení a asociace podporují plán vlády prodávat emisní povolenky podnikům a využívat tento výnos na předpokládané vyšší ceny elektřiny v příštím roce. Výnosy z aukcí povolenek je ale podle firem nutné částečně dát také na pokračování programů rekonstrukcí domů a výstavbu nových budov v pasivním energetickém standardu.

"Peníze, které stát vydělá na aukcích povolenek, by měl dát zejména do pokračování programů na podporu úspor energie v budovách," poznamenal předseda Asociace výrobců minerální izolace Libor Urbášek. České podniky v současnosti podle něj zaměstnávají v souvislosti s pracemi dotovanými z programu Zelená úsporám 20.000 až 30.000 lidí.

Pod dnes zveřejněným prohlášením jsou podepsaní zástupci Asociace výrobců minerální izolace, České rady pro šetrné budovy, Sdružení výrobců a zpracovatelů pěnového polystyrenu a Centra pasivního domu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí