zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nebezpečné kyseliny v kanalizaci čistírny

21.10.2010
Havárie
Pojištění environmentálních rizik
Nebezpečné kyseliny v kanalizaci čistírny

Včasný hasičský zásah zabránil větší havárii při úniku směsi žíravých kyselin do kanalizace. Událost si vyžádala dva zraněné, uniklé látky skončily v bezpečnostním kontejneru.

Do kanalizace čistírny v areálu jedné z firem v Blovicích na jižním Plzeňsku uniklo dnes dopoledne asi 50 litrů kyseliny. Zdravotníci ošetřili dva lehce zraněné lidi, po ošetření je nechali na místě, řekla dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Alena Marešová.

Nebezpečné kyseliny


"Jedná se o látku s názvem Pelox obsahující kyselinu dusičnou a kyselinu fluorovodíkovou. Zaměstnanci podniku okamžitě při zjištění úniku zastavili přečerpávání a jednotky začaly s kontrolou kanalizačních vpustí," uvedla mluvčí.

Kyselina dusičná patří mezi velmi silné oxidační žíraviny, reaguje s bílkovinami a poškozuje tak mimo jiné lidskou pokožku i sliznice. Nebezpečná je i ve formě výparů.

Ještě silnější žíravinou je kyselina fluorovodíková, která je schopná proniknout pokožkou až ke kostem a způsobit jejich odvápnění. Při vdechování vyvolává bronchopneumonii a otok plic.

Únik zastaven


"Další únik látky nehrozí. Podle prvních měření zůstala uniklá látka jen v kanalizaci podniku," uvedla Marešová. Asi 50 litrů kyseliny se do kanalizace v areálu podniku dostalo při přečerpávání cisterny s obsahem 6000 litrů.

Aby mohla být kyselina přečerpána do náhradních nádob, povolali hasiči na místo svůj chemický kontejner ze stanice v Plzni - Košutce. Firma si pak zajistila nádoby, kam pak bude moci nebezpečnou látku přečerpat. O situaci byl informován starosta, zástupce životního prostředí a Česká inspekce životního prostředí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí