zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektřina příští rok nezdraží o víc než 5,5 procenta, uvedl Nečas

21.10.2010
Energie
Elektřina příští rok nezdraží o víc než 5,5 procenta, uvedl Nečas

Elektřina pro domácnosti a podniky by příští rok neměla zdražit o více než 5,5 procenta. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to dnes řekl premiér Petr Nečas. Zdražení elektřiny vláda omezí zavedením daně ve výši 26 procent za výrobu elektřiny ze slunečního záření a uvalením darovací daně na emisní povolenky. Dřívější odhady zdražení elektřiny kvůli rozvoji fotovoltaických elektráren a vyššímu příspěvku na výrobu z těchto zdrojů hovořily o 12 procentech pro domácnosti a 17 procentech pro podniky.

Daň za výrobu elektřiny ze slunečního záření by státu příští rok měla podle Nečase přinést asi 4,2 miliardy korun. Výnosy z darovací daně za povolenky přidělené v letech 2011 a 2012 vydělají 4,8 miliardy Kč. Vláda také zvýší poplatek za vynětí půdy, na níž jsou solární panely umístěny, ze zemědělského fondu, což přinese 1,7 miliardy korun. Zhruba miliarda korun půjde ještě na kompenzaci zdražení elektřiny ze státního rozpočtu.

"Zafixovali jsme přípěvek na podporu pro fotovoltaické zdroje ve výši 370 korun na megawatthodinu, což si vyžádá ze státního rozpočtu 11,7 miliardy korun," uvedl Nečas. "Za těchto okolností je garantováno, že nárůst cen elektřiny jak pro průmysl tak pro domácnosti nepřekročí 5,5 procenta," dodal.

Srážková daň má zvednout návratnost investic do solárních zdrojů ze současných sedmi na 15 let. Bude se týkat solárních zdrojů připojených v letech 2009 a 2010.

Česká fotovoltaická průmyslová asociace v reakci vyzvala vládu, aby od zdanění solární energie upustila. "Jde o naprosto zbytečný krok, protože odhady zdražení ze strany Energetického regulačního úřadu jsou zmanipulované a vůbec neodráží realitu. Srážkové zdanění pouze poškodí důvěryhodnost České republiky a spustí vlnu arbitráží. Investoři si takovou zásadní změnu podmínek nenechají líbit," uvedl prezident České fotovoltaické průmyslové asociace František Smolka.

Podle sdružení navíc nejde o daň, ale o sníženi garantované ceny elektřiny. "Srážku daně provede distribuční společnost, která vykupuje elektřinu z fotovoltaických elektráren. Dodatečně sníženi garantované ceny formou této tzv. daně povede k úspěšným soudním sporům a arbitrážím proti České republice," upozornil Pavel Doucha z advokátní kanceláře Šikola a partneři, která Českou fotovoltaickou průmyslovou asociaci právně zastupuje.
Podnikatelé uvedli, že je pro ně zvyšování cen elektřiny nepřijatelné. "Zvláště pro malé a střední firmy. Jakékoli zvýšení ceny elektrické energie bude znamenat zdražení vstupů do výroby, které se promítne do ceny výrobků a tím pádem sníží konkurenceschopnost českých firem," řekl ČTK předseda představenstva Asociace malých a středních podniků Břetislav Ošťádal. V důsledku krize firmy podle něj nemají vytvořeny žádné rezervy na toto zvýšení nákladů.
Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel považují zdražení elektřiny za velmi nepříjemnou zprávu. Podle personálního ředitele Pavla Ratislava to znevýhodní obchodní politiku firmy a bude ji to diskriminovat na zahraničních trzích. "Zdražení energie zvýší naše náklady a může to mít dopady na zaměstnanost," dodal manažer jednoho z největších velkoodběratelů elektrické energie v Plzeňském kraji.

Ekologické organizace uvítaly, že vláda schválila daň na nadměrné zisky solárních elektráren a že se nemá vztahovat na malé panely na střechách domů. Paušální sazbu ale označily za "střelbu od boku". Hnutí DUHA a sdružení Calla uvedly, že daň je nutné rozlišit podle roku uvedení do provozu a podle velikosti a umístění zdroje. "Pouze tak vláda může zajistit, aby daň skutečně přesně pokryla rozdíl mezi reálnými investičními náklady a nadměrnou výkupní cenou," tvrdí ekologové.

Ekologické organizace rovněž varovaly před úvahami, že by ministři po roce 2012 použili také výnosy z prodeje těch emisních povolenek, které si stát nechal a nerozdal je energetickým společnostem.

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka bude vláda využití emisních povolenek na kompenzaci zdražení elektřiny ještě podrobněji propočítávat. V letech 2011 a 2012 bude uvalena darovací daň na emisní povolenky pro elektrárenské společnosti. Z emisních povolenek za roky 2013 až 2020 chce vláda získat peníze prostřednictvím aukčního prodeje. Původně stát plánoval tyto povolenky poskytnou energetickým firmám tak jako dosud zdarma.

Podle odhadu Energetického regulačního úřadu by se do konce roku mělo připojit kolem 1600 megawattů instalovaného výkonu solárních elektráren.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí