zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nápadem desetiletí Karlovarského kraje je vznik nové zoo

23.10.2010
Příroda
Nápadem desetiletí Karlovarského kraje je vznik nové zoo

Vznik nové zoologické zahrady byl vyhodnocen jako nápad desetiletí v soutěži, kterou uspořádal Karlovarský kraj. Kraji ho předložili Petr Krása a Petr Adamec ze Sokolova. Mezi takzvanými malými projekty vybrala porota nápad teprve jedenáctileté Báry Steinmüllerové ze Sokolova na vznik hřiště pro psy.

Soutěž uspořádal kraj jako součást oslav desetiletí existence Karlovarského kraje. Celkem se do soutěže přihlásilo 18 autorů s 20 projekty.

Projekt nové zoologické zahrady mezi ostatními dostal nejvíc hlasů, a to i za své zpracování. Autoři projektu představili nejen záměr, ale i teoretické náklady na vybudování a na provoz.

Karlovarský kraj je jedním z mála, který dosud zoologickou zahradu nemá. Podle Petra Krásy by její vznik byl přínosný v mnoha ohledech. "Nejen, že by se stala cílem turistů, kteří by se pak podívali i na jiná místa kraje, ale také by vznikla nová pracovní místa, a to i pro odborníky, kteří v kraji chybí. Zoologická zahrada je ale i místem odborné práce a hlavně vzdělávání," řekl novinářům Krása.

Podle Adamce by náklady na vznik zoo činily od 200 do 500 milionů korun, přičemž v prvních letech by bylo třeba na provoz zajistit dotace v řádu 15 až 30 milionů korun.

Vhodná místa by se přitom v Karlovarském kraji našla. Podle autorů projektů například na nevyužívaných výsypkách nebo takzvaných brownfieldech, kterých je v kraji dost.

Podle karlovarského hejtmana Josefa Novotného bude kraj hledat možnosti, jak by bylo možné peníze na realizaci projektu získat, i když půjde o běh na dlouhou trať.

Nápad jedenáctileté Báry Steinmüllerové zase porotce přesvědčil svou jednoduchostí a nenáročností na realizaci. "Za podpory města Sokolov by se jistě našel vhodný prostor," uvedl hejtman, který byl do voleb také sokolovským radním.

Vítězové v obou kategoriích dostali od kraje odměny 10.000 korun, všichni přihlášení pak drobné dárky.
Pavel Peňás

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí