zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kvůli Pražskému okruhu se na Spořilově zhoršilo ovzduší

22.10.2010
Ovzduší
Kvůli Pražskému okruhu se na Spořilově zhoršilo ovzduší

Radnice Prahy 4 dala změřit, jak se od otevření Pražského okruhu kvůli zvýšenému průjezdu kamionů zhoršilo ovzduší na Spořilově. První výsledky ukázaly překročení limitu pro prachové částice a hrozí i překročení limitů dalších škodlivin. Dnes o tom informoval server Aktuálně.cz. Výsledky expertízy dostanou k posouzení hygienici, radnice chystá další měření. Obyvatelé také podepisují petici proti průjezdu kamionů přes Spořilov, podpis už připojilo 1800 lidí.

"Podle naměřených hodnot byl ve dnech 11. až 14. října překročen 24hodinový limit pro suspendované prachové částice," řekl starosta Prahy 4 Pavel Horálek. Mikroskopické částice prachu jsou nebezpečné, protože pronikají hluboko do dýchacího ústrojí a vážou se na ně další škodliviny včetně rakovinotvorných látek.

Měření zatím neprokázala překročení krátkodobých limitů pro oxid siřičitý, oxid uhelnatý nebo oxidy dusíku, podle firmy, která smog měřila, je ovšem pravděpodobné, že by mohl být překročen imisní limit pro oxid uhličitý pro ochranu zdraví a roční limit pro oxidy dusíku pro ochranu vegetace.

Horálek uvedl, že radnice pošle zprávu pražským hygienikům, aby expertizu vyhodnotili, a už chystá druhé měření. "Tentokrát bude měřicí přístroj umístěn na druhé straně ulice," sdělil starosta. Zpráva o exhalacích bude zveřejněna i na webových stránkách Prahy 4.

Technická správa komunikací už třetí týden počítá vozidla, která projedou Spořilovskou ulicí. Podle mluvčího sdružení dopravců Česmad Bohemia Martina Felixe vzrostl na Spořilově provoz o čtvrtinu na 55.000 aut denně.
Nespokojení jsou také místní lidé, už 1800 obyvatel podepsalo petici, v níž odmítají, aby těžké automobily jezdily právě přes Spořilov. Jeden z nich serveru řekl, že bydlí ve Svojšovické ulici a přes den je prý kvůli hluku a prachu prakticky nemožné si otevřít třeba dveře na balkon.

Horálek uvedl, že radnice se společností CityPlan hledají varianty, kudy by kamiony mohly jezdit, aby se Spořilovu ulehčilo. Jednou z možností je například využití Strakonické ulice.

Dopravci v úterý vyzvali magistrát, aby umožnil kamionům přijíždějícím ze severu návrat na Jižní spojku, která je po otevření okruhu od Spořilova po Barrandov pro kamiony uzavřena. Magistrát zatím nereagoval.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí