zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Škoda se chlubí nejnižšími emisemi

25.10.2010
Ekologická auta
Škoda se chlubí nejnižšími emisemi

Mladoboleslavská automobilka zkompletovala ekologickou řadu GreenLine, která je zaměřena na nízkou spotřebu a emise. Nově do nabídky přibyly modely Yeti a Superb Combi, ostatní modely přecházejí už do druhé generace. Ta se vyznačuje například novým motorem.

K pohonu Škody Fabia, Fabia Combi a Roomster GreenLine nyní poslouží naftový motor 1.2 TDI (55 kW). Pod kapotou Škody Octavia, Superb a Yeti trůní motor 1.6 TDI (77 kW).

Označení GreenLine na kapotě si ale auto nevyslouží jen kvůli pohonné jednotce. Ke snížení spotřeby navíc přispívá například systém start-stop, rekuperace brzdné energie (nabíjí baterii), úprava řídicí jednotky, instalace pneumatik se sníženým valivým odporem a aerodynamické změny na karoserii (záslepky, zadní spoiler apod.). Auto navíc řidiči radí, kdy a jak má správně přeřadit.

Díky tomu vykazuje Škoda Fabia GreenLine spotřebu 3,4 litru nafty na 100 km v kombinovaném provozu, tedy 89 g/km emisí CO2. Škoda Roomster GreenLine jezdí za 4,2 litru v kombinaci a s emisemi 109 g/km CO2 je nejlepší ve třídě kompaktních MPV. Premiantem je i Škoda Yeti. Ta si řekne v průměru o 4,6 litru nafty na 100 km (119 g/km CO2), takže má v třídě kompaktních SUV také nejnižší emise.

Hospodářské noviny se krátce svezly s největším zástupcem řady - Škodou Superb GreenLine. Ta má mít průměr 4,4 litru nafty na 100 km a emise 114 g/km.

Na testovacím okruhu, který střídal dálnici, jízdu po malém městě a okresních komunikacích se nám podařilo naměřit 4,2 litru. Museli jsme se ale za volantem patřičně "krotit".

AUTOR: Jan Markovič
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí