zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelená úsporám končí kvůli zmatkům

01.11.2010
Dotace
Zelená úsporám končí kvůli zmatkům

Dnes stát na čas ukončí příjem žádostí o zateplování domů. Je to chyba, říkají stavebníci. Lidé se mačkají ve frontách.

Stát dnes zastavuje příjem žádostí do zateplovacího programu Zelená úsporám. Důvodem je nadměrný zájem o peníze a velké množství chyb, které žadatelé dělají. Nikdo tak nedokáže přesně říci, kolik peněz bude ještě možné rozdělit.

Na poslední chvíli

O čtvrt milionu korun přišel na poslední chvíli požádat třeba Vladimír Budař. Svou žádost přinesl přímo do pražského sídla Státního fondu životního prostředí. Podobně jako ostatní má obavy, že stát v únoru program znovu neotevře, jak slíbil. "Naše projektantka na dokumentaci pracovala do noci, jenom aby ten projekt stihla dokončit," říká Vladimír Budař.

Ve středu dopoledne bylo pražské klientské centrum fondu ještě poloprázdné. V půl druhé už evidovalo kolem 120 žadatelů, kteří si chtěli na poslední chvíli zkontrolovat žádost nebo ji odevzdat do podatelny. Po druhé hodině už kvůli velkému zájmu pracovníci centra nepřijímali nové žadatele.

Stát oznámil přerušení programu jen čtyři dny předem. "Vzhledem k vysokému počtu přijímaných žádostí je nutné překontrolovat jejich správnost a úplnost, vše vyhodnotit a všechny podané žádosti zpracovat," konstatovala náměstkyně ministra Rut Bízková. Právě toto oznámení spustilo lavinu žádostí. "Měli nás informovat s čtrnáctidenním předstihem," zlobí se Rudolf Sládek, který přišel žádat o peníze na zateplení bytového domu. O peníze dosud požádalo 50 tisíc lidí. Program funguje od jara loňského roku.

"Prázdné desky"

Státnímu fondu zkomplikoval situaci také nový trik, který podle informací HN žadatelé o dotace používali. "Začali jsme to označovat termínem prázdné desky," popisuje jeden z pracovníků fondu.

Firmy, které žádosti pro své klienty vyřizovaly, odevzdávaly dokumenty záměrně neúplné. Chyběly dokonce tak důležité podklady, jako je projektová dokumentace k zateplení domu. Trik pomohl firmám dostat se rychle do fronty žádostí a poskytnout jim jistotu, že jim dotace neutečou. "Vraceli jsme jim totiž žádosti k dopracování, ale začalo to dělat tolik lidí, že je nyní budeme vyřazovat a vracet na začátek té pomyslné fronty," popsal HN zdroj z fondu.

Pro stavební firmy je pozastavení programu zlá zpráva. "Řada lidí s tím počítala, měla rozpracované projekty," říká Stanislav Petrů z vedení zlínské stavební firmy Stapestav. I ve Zlíně se nyní lidé tlačí, aby stihli vyřídit své žádosti na poslední chvíli. "My to vysvětlení fondu, kterým příjem pozastavil, považujeme za účelové. Obáváme se, že Zelená úsporám už nebude obnovena," řekl ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mareš. Zelený program byl podle něj důležitým protikrizovým opatřením zejména pro malé a střední firmy.

"Stát zastavuje program Nový panel, paneláky není možné od srpna opravovat ani z programu Zelená úsporám a nyní je tento program pozastaven úplně. Tyto škrty nám nepomůžou, my od vlády potřebujeme prorůstová opatření," řekl ředitel svazu.

Zelenou úsporám provázely potíže už od začátku. Program vymyslel bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Podmínky byly ale tak složité, že se do něj téměř nikdo nehlásil. Podmínky programu se poté uvolnily dvakrát, otevřel se oproti původnímu zákazu i pro panelové domy a veřejné budovy.

Program Zelená úsporám byl zahájen v dubnu 2009 a je určen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech. Podpora se poskytuje formou nenárokové dotace. Program je financován z příjmů z prodeje emisních jednotek, které byly dosud prodány ve smluvní ceně téměř 19 miliard korun.


Zájem o "zelenou"

50 000 žádostí
podali lidé do programu Zelená úsporám. Objem žádostí činí 15,3 miliardy korun.

30 000 žádostí
již Státní fond schválil. Částka dosáhla 10,1 miliardy korun. Peníze lidé dostávají průběžně po dokončení svého projektu.

5 miliard korun
činí rozdíl mezi podanými a schválenými dotacemi. Podle zástupců fondu je nepravděpodobné, že by se celá částka lidem vyplatila.

AUTOR: Petr Weikert
AUTOR: Nikita Poljakov
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí