zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Produkce vodní elektrárny Tři soutěsky dosáhla plné kapacity

02.11.2010
Vodní energie
Produkce vodní elektrárny Tři soutěsky dosáhla plné kapacity

Hladina obří čínské přehrady Tři soutěsky, na níž funguje největší vodní elektrárna na světě, dnes stoupla na maximální úroveň 175 metrů. Produkce elektřiny tak poprvé od zahájení provozu elektrárny před dvěma lety dosáhla plné kapacity. Informovala o tom agentura AP.

Podle společnosti provozující elektrárnu dosáhne roční produkce elektřiny 84,7 miliardy kilowatthodin (kWh). Pro srovnání - Jaderná elektrárna Temelín loni vyrobila 13,2 miliardy kWh.

Hladina přehrady zůstane na současné úrovni zhruba dva měsíce, poté bude umožněn její pokles. V budoucnosti by se měla pohybovat v rozmezí od 145 do 175 metrů v závislosti na potřebách ochrany před povodněmi, napsala agentura AP.

Přehrada se začala stavět v prosinci 1994, v roce 2003 se začala napouštět vodou a přehradní hráz byla dostavěna o tři roky později. Hydroelektrárna s 26 generátory byla dokončena v říjnu 2008.

Projekt Tři soutěsky má podle Číny ulevit životnímu prostředí, protože pokryje asi desetinu spotřeby elektřiny země. Podle hydrologů ale přehrada narušuje vzácný ekosystém v oblasti a totálně mění lokální klima, což by se mohlo dotknout zemědělců i řady ohrožených živočichů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí