zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová směrnice EU: Kdy odpad není odpad

08.11.2010
Odpady
Recyklace
Nová směrnice EU: Kdy odpad není odpad
Směrnice 2008/98/ES o odpadech si klade za cíl přiblížit EU tzv. recyklační společnosti. s vysoce hospodárným využíváním zdrojů. Zabývá se proto upřesněním, doplněním či přepracováním některých stávajících směrnic ohledně zpracování odpadu.

Toto nařízení se zabývá především recyklací v nejrůznějších procesech a podobách. Chce také upřesnit rozsah a obsah povinnosti plánovat nakládání s odpady a zapojit do tohoto procesu i potřebu brát ohled na dopad, který má vznik odpadů a nakládání s nimi na životní prostředí.

Mimo jiné stanoví:

  • kdy je spalování pevného komunálního odpadu energeticky účinné a lze je považovat za způsob využití
  • kategorie odpadu, pro něž by měly být vypracovány podmínky a kritéria vymezující okamžik, kdy "odpad přestává být odpadem" (stavební a demoliční odpady, některé popílky a strusky, kovový odpad, kamenivo, pneumatiky, textil, kompost, odpadní papír a sklo)
  • kdy látky, vznikající v procesu výroby jiných produktů, mohou být posouzeny jako vedlejší produkty místo odpadů

V tomto nařízení najdeme také vymezení dalších užitečných zásad - pravidla "znečišťovatel platí" na evropské i mezinárodní úrovni či zavedení rozšířené odpovědnosti výrobce. Zaměřuje se i na zacházení s nebezpečným odpadem, které chce formulovat jasněji a s menším rizikem obcházení pravidel, či na předcházení vzniku odpadu. V plném rozsahu je najdete zde.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
27
7. 2017
27.7.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
ASIO, spol.s r.o.
28
7. 2017
28.7.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí