zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelená, která stojí za podporu

05.11.2010
Dotace
Zelená, která stojí za podporu

Stát pozastavil přijímání žádostí o granty v Zelené úsporám - program, který účinně snižuje závislost českých domácností na ruském plynu i uhelných dolech. Julie Hrstková coby exemplární úspěch chválí také ekonomické výsledky: peníze zůstaly doma a udržely asi 30 000 pracovních míst. Příčina prý tkví hlavně v zahraniční kontrole: "Čím to? Zelenou úsporám zaplatili koupí povolenek Japonci - a všechny projekty s ní spojené si pak i ohlídali." (Překvapivě levná zelená, HN 23. října).

Japonský dohled nesporně pomohl, přinejmenším s odháněním politického nátlaku na jiné použití peněz za emisní povolenky. Nicméně je fér dodat, že Zelená úsporám byla od začátku dobře promyšlená. Pro ty, kdo sledovali její vznik, úspěch nebyl překvapením. Experti ministerstva i Státního fondu životního prostředí se opravdu viditelně snažili. Je to také poučení propříště. Chytré zadání a cílevědomá snaha, aby program šlapal, plus dobrá kontrola, aby se penězi neplýtvalo - a začnou se dít věci.

České možnosti zateplování domů jsou pětkrát větší než veškerá energie, kterou bychom získali rozšířením uhelných dolů na Mostecku a bouráním dalších obcí. Stát by proto měl na úspěch Zelené úsporám navázat. Může vytvořit Fond energetické nezávislosti, kam investuje výnosy z aukcí emisních povolenek od roku 2013 a ze kterého pomůže zateplit většinu českých budov. Dům po domu, rok po roku. Domácnosti tak ušetří tisíce korun ročně.

Martin Sedlák, Hnutí Duha

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí