zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektromobily nic neřeší

05.11.2010
Ekologická auta
Elektromobily nic neřeší

Poslední dobou se automobilky snaží ukázat, že to s elektromobily myslí vážně. Počet vozů schopných jet pouze na elektrickou energii se neustále zvyšuje. Své želízko v ohni má už i Škoda. Jsou ale elektromobily opravdu řešením pro budoucnost?

Všechny tyto vozy mají jedno společné - za úspory se platí, a to nejen penězi, ale i problematickým provozem. Aby měl elektromobil alespoň nějaký dojezd (150 kilometrů), potřebuje pořádnou porci baterií, a ty váží i několik set kilogramů. Výsledkem jsou horší jízdní vlastnosti, než má běžný vůz, tedy nízká nejvyšší rychlost a pomalé zrychlení. Navíc kvůli krátkému dojezdu využitelnost klesá v podstatě pouze na dojíždění do práce a zpět, popřípadě na drobné nákupy. A čím dynamičtěji pojedete, tím bude dojezd rapidně klesat. Znáte přece rozdíl mezi výrobcem udávanou spotřebou a reálnou u běžného vozu. U elektromobilů je to obdobné.

Problémem je i dobíjení baterií, stále trvá neúměrně dlouho. Aktuální elektromobily k plnému dobití z běžné zásuvky potřebují nějakých osm hodin, což opět snižuje jejich využitelnost. Majitel musí mít také garáž. Nebo budete spouštět prodlužovačku z osmého patra paneláku? Podtrženo sečteno, zatím jsou elektromobily pouze výsadou bohatých, kteří si vedle nich stejně pořídí ještě nějaké další auto do rodiny, a tudíž svou uhlíkovou stopu stejně nezkrátí.

Kdo chce snížit spotřebu alespoň ve městě, měl by se poohlížet po hybridech. Zatvrzelým ekologům doporučuji spíš než na elektromobil přesednout na MHD.

AUTOR: Jan Markovič

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí