zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Snaha o úspory elektřiny vede v Číně k silnému nedostatku nafty

09.11.2010
Energie
Snaha o úspory elektřiny vede v Číně k silnému nedostatku nafty

Snaha čínských provincií splnit na poslední chvíli plán centrální vlády na energetické úspory vyvolala ve druhé největší světové ekonomice "bezprecedentní" nedostatek nafty. Aby výrobci v situaci častého odstavování dodávek elektřiny udrželi podniky v provozu, kupují hromadně naftové generátory a nafta je v řadě oblastí vyprodána, napsala dnes agentura Nová Čína.

Čína si vytyčila cíl snížit do konce letošního roku energetickou náročnost své ekonomiky, to znamená objem energie na jednotku hrubého domácího produktu, proti roku 2005 o 20 procent. Mnohé místní vlády v plnění cíle dlouhou dobu zaostávaly, nyní však začínají k jeho dodržení podnikat drastická opatření.

"Ve snaze co nejrychleji splnit své regionální cíle přidělené ústřední vládou volí místní vlády ve zbývajících dvou měsících metodu odstavování proudu podnikům," uvedla státní agentura. Podle ní se tento způsob dosahování úspor rychle rozšířil do celé řady provincií.

Agentura konstatuje, že snahy o úspory tak ve skutečnosti vedou k opačnému výsledku, než jaký byl jejich cíl. Namísto snižování energetické náročnosti se tento ukazatel kvůli používání méně efektivních zdrojů naopak zvyšuje.

Podle Nové Číny visí tabulky s nápisem "vyprodáno" na naftových stojanech u tisíců čerpacích stanic po celé zemi. Před ostatními pumpami stojí dlouhé řady automobilů. Kvůli nedostatku nafty přerušilo provoz jen v jižní Číně přes 2000 soukromých čerpacích stanic, uvedla Čínská obchodní komora.

Dvě největší čínské rafinerské společnosti PetroChina a Sinopec minulý týden sdělily, že tento měsíc zpracovávají ropu na pohonné hmoty na plné kapacity. Sinopec podle zdroje agentury Reuters kvůli nedostatku na domácím trhu výrazně omezil vývoz nafty.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí