zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První český ekologický antikvariát byl otevřen v Brně!

09.11.2010
Obecné
První český ekologický antikvariát byl otevřen v Brně!

Dnes je první otvírací den Ekologického antikvariátu Zelený sysel. Jde o první antikvariát v České republice specializující se na enviromentální, ekologickou, přírodovědnou, zkrátka zelenou literaturu. Ekologický antikvariát Zelený sysel je společnou aktivitou Ekologického institutu Veronica a Nadace Veronica realizovaný jako součást Ekologické poradny Veronica sídlící v Domě ochránců přírody na Panské 9 v Brně.

Ekoantikvariát funguje na principu dárcovství. Byl inspirován dobročinným Obchodem Nadace Veronica, do něhož dárci mj. nosí i zajímavé knihy. "Ten, kdo přinese a daruje zelenou knihu, získá pětiprocentní slevu na jeden z produktů distribuce obchůdku Veronica. Může si tak se slevou koupit třeba hostětínský biomošt, fair tradovou čokoládu nebo třeba novou knihu. Naopak ten, kdo si v antikvariátu knihu vybere, přispěje tak svým nákupem na podporu ekologického poradenství v Brně a projekty na ochranu přírody a krajiny.", popisuje princip fungování antikvariátu jeho koordinátorka, ekologická poradkyně Vendula Tomková.

Tematické zaměření vybíraných knih je specifické, ale i tak značně široké: od ekologicky šetrného spotřebitelství a ekologického zpracování odpadů, přírodního zahradničení, permakulturu, biozemědělství, přírodě blízké hospodaření v lesích, přírodní stavitelství nebo přírodě blízkou techniku, přes přírodní vědy, systémovou ekologii až po enviromentální filozofii, psychologii, ekonomii, právo, ale také knihy pro děti a časopisy s přírodní tematikou.

Otevírací doba eko-antikvariátu je stejná jako otevírací doba ekologické poradny Veronica, tedy od pondělí do čtvrtka od devíti rána do šesti večera a v pátek od devíti do dvou.

Proč zrovna Zelený sysel? Sysel obecný (Spermophilus citellus) je jediným evropským zástupcem svého rodu. Jako kriticky ohrožený druh a je celoevropsky chráněn. "Na území Brna se nachází hned dvě lokality, kde lze sysly pozorovat a probíhá tu i záchranný program na jejich navrácení zpět do přírody." říká Olga Krejčířová z Ekologického institutu Veronica, kde na konec listopadu chystají k Zelenému syslovi besedu pro veřejnost o životě sysla a jeho ochraně.

Rok 2010 byl vyhlášen OSN jako Mezinárodní rok biodiverzity. I proto tedy Zelený sysel s mottem: Nesyslete knížky doma podělte se o ně s ostatními!

Slavnostní otevření ekoantikvariátu proběhne v pátek 12. listopadu v 18:00 hod., v prostorách Ekologické poradny Veronica. Bude spojeno s vernisáží výstavy perokreseb MUDr. Vladimíra Lepše nazvané "Krása starých stromů". "Zeleného sysla jsme si částečně nadělili jako dárek k devatenáctým narozeninám, které v listopadu ekoporadna Veronica slaví", dodává Vendula Tomková.

Kontakt:
Vendula Tomková, Ekologická poradna Veronica, Tel.: 542 422 750
Ekologická poradna Veronica, Dům ochránců přírody, Panská 9, Brno

veronica@veronica.cz
www.veronica.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí