zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektrárny a topení jedou na bioplyn

16.11.2010
Energie
Bioplynové stanice
Elektrárny a topení jedou na bioplyn

Efektivita výroby energie je stále více sledovanou veličinou a toto téma hodně souvisí i s ekologií. Proto se stále více setkáváme s alternativními zdroji pro výrobu elektrické energie. Dá se říci, že přímým zásahem do "zeleného" je oblast bioplynových elektráren, které se dají využít sekundárně i pro vytápění.

V České republice získává bioplynový průmysl stále významnější postavení především na lokální úrovni. Ekologicky získanou elektřinou je zásobována veřejná rozvodná síť. Rozsáhlé zemědělské plochy i místní podpora přeje budování bioplynových elektráren s vysokým výkonem. Bioplyn vzniká bakteriálním odbouráváním organického materiálu, například z rostlin, močůvky nebo hnoje. Oproti kompostování probíhá tento proces bez přístupu vzduchu a označuje se jako kvašení, popř. jako "anaerobní fermentace".

Bioplynové elektrárny jsou viditelným přínosem

K největším a nejmodernějším bioplynovým elektrárnám u nás patří bioplynová elektrárna ve Švábenicích. Je zásobována kukuřicí a jáhly z vlastní produkce, jakož i 2 500 tunami prasečí kejdy ročně. Dosahuje výkonu 1 MW, vyrábí okolo 7,1 mil. kWh elektřiny, což stačí pro 3 000 domácností. Bioplynová elektrárna v areálu o rozloze jednoho hektaru ve Švábenicích je v provozu od prosince 2008 a v červenci 2010 byl její výkon zvýšen na 1 MW.

V současné době v České republice pracuje pět bioplynových elektráren. Kromě švábenické je najdete v Mutěnicích, Radešínské Svratce, Jevíčku a Doubravě v Zahnašovicích (Holešov). Rozšiřuje se bioplynová elektrárna v Albrechticích s aktuálním výkonem 500 kW, který bude navýšen o 844 kW. Staví se i bioplynová elektrárna v Želatovicích s výkonem 1 MW, její provoz bude zahájen v listopadu tohoto roku.

Z těchto elektráren dodali zemědělci od zahájení provozu celkem 19 861 MWh elektrické energie do rozvodné sítě. Elektrárny používají motory Jenbacher, které se vyznačují nejvyšším výkonem a dobrou stabilitou.

Bioplynové elektrárny s kombinovanou výrobou tepla a elektřiny

Elektrárny dosahují elektrického výkonu od 100 kW až k 3 MW - i výše. Získaný bioplyn se využívá jako primární zdroj energie při výrobě elektřiny. Ekologicky získanou elektřinou je pak zásobována veřejná síť. Teplo lze využít různým způsobem, například pro dodávky do dálkové teplovodní sítě, od zásobování objektů teplem až po zásobování sušiček obilí a substrátů na výrobu hnojiva.


Nejmodernější bioplynovou výrobnou elektrické energie je v současné době stanice ve Švábenicích, kterou provozuje pan Bureš

AUTOR: Milan Loucký

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Bílé Karpaty (hranice ČR/SR tábor Polana - Vrbovce/Javorník)
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí