zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelenou stuhu za ekologii letos získaly hanácké Smržice

18.11.2010
Urbánní ekologie
Zelenou stuhu za ekologii letos získaly hanácké Smržice

Zelenou stuhu v rámci soutěže Vesnice roku letos získala obec Smržice na Prostějovsku. Ocenění se uděluje za péči o zeleň, veřejná prostranství a krajinu, s celostátním vítězstvím je spojena dotace až 700.000 korun. Cenu dnes v sídle Senátu převzala starostka obce Hana Lebedová.

Největší vesnice na Prostějovsku s 1650 obyvateli zaujala hodnotící komisí šíří své péče o zeleň, která se projevila nejen na návsi, ale i v několika parčících a na hřbitově. Zaujala i revitalizace skládky. Upraveny bylo také okolí vesnice, kolem cest byly vysázeny aleje nových stromů. Smržičtí získali vítězstvím také nominaci do evropské soutěže Entente florale (Kvetoucí sídla), v níž loňský držitel celostátní zelené stuhy - Studenec na Semilsku - získal stříbrnou medaili.

Na druhém místě v soutěži o zelenou stuhu letos skončila uherskohradišťská obec Komňa, na třetím Svojšín na Tachovsku. Stejně jako další krajští vítězové mohou čerpat dotaci až 400.000 korun.

Náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař k poslání soutěže uvedl, že "návrat k přírodě a způsob existence se musí nějakým způsobem akcelerovat". "Veškeré technologické vymoženosti jsou jenom třpytkou, z historického pohledu nám nezbude nic jiného než se k přírodě vrátit," dodal.

V Senátu se letos poprvé udělovala také Cena české krajiny, což je národní varianta soutěže o Cenu Rady Evropy o péči o krajinu. Obě soutěže se konají jednou za dva roky, jejich cílem je přispět k vytváření obecného povědomí o nutnosti udržování krajiny. Česká soutěž je vyhlašována ministerstvem životního prostředí, vůbec první cenu získal Regionální územní systém ekologické stability v katastrálním území obce Čehovice na Prostějovsku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí