zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová kolekce Lindex: "ekologické" prádlo

21.11.2010
Obecné
Nová kolekce Lindex:  ekologické  prádlo

Švédská módní značka Lindex přichází s novou vánoční kolekcí, která využívá ekologické materiály - biobavlnu a recyklovaná umělá vlákna. Připojuje se tak k rostoucí řadě módních značek, které nabízejí oblečení "bez výčitek".

Carmen Kass pro LindexFirma Lindex, známá kromě svého módního prádla také charitativními aktivitami, se pustila do chvályhodného ekologického projektu, kterým se zařadila mezi značky podporující environmentálně šetrné materiály. Chce představit možnost ohleduplnějšího přístupu k životnímu prostředí v podobě nové vánoční kolekce. V prodejnách Lindex ji seženete od příštího týdne.

Na jejím počátku stojí organická bavlna, šifon vyrobený z recyklovaného polyesteru a mikrovlákno na bázi recyklovaného polyamidu.

A na konci? Noční prádlo s nádechem stylu vintage, romantický šifonový set s krajkou, balconette podprsenka (tzv. bardotka), kalhotky v klasickém nebo volném střihu a dárkově balený set trojích kalhotek z organické bavlny.

Pěstování bavlny a výroba umělých vláken jinak patří mezi činnosti poměrně náročné pro životní prostředí - bavlna vyžaduje velké množství vody pro zavlažování a v "nebio" verzi také mnoho hnojiv a pesticidů, které tuto vodu znehodnocují. Bio bavlna je hnojena pouze přírodně a s maximální šetrností k prostředí, kde se pěstuje, včetně šetrného zavlažování.

Výroba umělých vláken je kapitolou sama pro sebe: na vyrobení např. jedněch dámských šatů z polyamidu se spotřebuje asi 40 litrů vody. Také odpad z těchto vláken se obtížně odstraňuje - většinou tedy končí jednoduše ve spalovně. Recyklace těchto materiálů podporuje více pracovních míst ve zpracování, menší spotřebu vody i energií.

Nákup této vánoční kolekce berte tedy jako inspiraci na dárek, který v nikom nevyvolá pocit viny - naopak.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí