zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Den bez kožešin: protesty proti brutalitě

25.11.2010
Příroda
Den bez kožešin: protesty proti brutalitě

Světový den bez kožešin letos připadá na pátek 26. listopadu. Ochránci zvířat se sejdou v Praze, aby uctili památku obětí kožešinové módy. Na programu je protestní průvod, informační stánek, veřejné promítání i polonazí aktivisté. Celou akci pořádá Svoboda zvířat v duchu celosvětově rozšířených protestních akcí, patřících ke Dni bez kožešin.

Od 14.00 hodin bude na náměstí Republiky v Praze umístěn informační stánek Svobody zvířat, organizace na ochranu zvířat, která celou akci pořádá. V 15.30 zde bude zahájen protestní průvod proti kožešinovému průmyslu, který bude zakončen opět na náměstí Republiky, kde poté proběhne veřejné promítání dokumentů a záběrů vztahujících se k životu tzv. kožešinových zvířat. Svoboda zvířat také oficiálně zahájí sběr podpisů pod petici požadující zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v České republice.

Měsíc bez kožešinMají kožešinová zvířata naději na důstojnější život?


"Světový den bez kožešin bude mimo jiné završením 'Listopadu - měsíce bez kožešin', který jsme vyhlásili, abychom upozornili na fakt, že právě v listopadu na farmách umírá nejvíce tzv. kožešinových zvířat," uvádí Lucie Moravcová, koordinátorka kampaně Proti srsti Svobody zvířat, a pokračuje: "Je to právě listopad, kdy na farmách dochází k zabíjení a 'kožkování' těchto zvířat. Dle našich odhadů je v ČR na kožešiny chováno až 20 000 zvířat. Na celém světě se na farmách kvůli kožešinám zabije až 75 milionů zvířat ročně. Způsoby zabíjení jsou velmi brutální: například norci bývají udušeni ve výfukových plynech, lišky jsou zabíjeny elektrickým proudem."

Demonstrace na všech kontinentech

Světový den bez kožešin (Fur Free Friday) je přejat z USA, kde se již stalo zvykem pořádat protikožešinové demonstrace každý pátek po dni Díkůvzdání (tento den vyráží většina Američanů na předvánoční nákupy). "První nenásilná protikožešinová akce proběhla v tento den již v roce 1985 před obchodním domem Macy's v New Yorku a Sacramentu. Postupně se však nápad ujal po celém světě. V roce 2009 se k němu poprvé připojila také Svoboda zvířat. V tento den proběhnou demonstrace proti kožešinovému průmyslu téměř na všech světových kontinentech - ve více než 100 zemích světa," uzavírá Moravcová.

Více informací najdete na www.protisrsti.cz nebo na www.svobodazvirat.cz.
Kontaktní osoba: Lucie Moravcová, lucie.moravcova@svobodazvirat.cz, 736 766 188

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí