zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochrana investic do fotovoltaických projektů

29.11.2010
Legislativa
Solární energie
Ochrana investic do fotovoltaických projektů

Poslanecká sněmovna schválila dne 9.11.2010 novelu zákona č. 180/2005 Sb. a zavedla odvod (označovaný také jako "srážková daň") z tržeb za elektřinu z FVE, které byly uvedeny do provozu mezi 1.1.2009 a 31.12.2010.

Sazba odvodu činí 26%, resp. 28% v závislosti na formě podpory.

Pokud novela nabude účinnosti, dojde k podstatnému zhoršení podmínek pro ekonomické fungování FVE. Investoři, kteří investovali do výstavby nebo nákupu FVE, nyní hledají možnosti ochrany svých investic.

Účinným nástrojem může být ochrana na základě mezinárodního práva veřejného, tedy na základě dohod o ochraně a podpoře investic. Těchto dohod uzavřela Česká republika přes sedmdesát. Každá z nich má poněkud jiné znění, většina však obsahuje účinné prostředky ochrany proti zásahům státu směřujícím proti investicím do FVE.

Důležité je, že v režimu mezinárodního investičního práva se lze domáhat ochrany i pro české podniky, pokud bylo jejich vlastnictví včas převedeno do zahraničí. Ochranu přitom nevylučuje, že zahraniční subjekt vlastnící českou FVE, resp. projektovou společnost je plně vlastněn českými osobami. Podmínkou však je, že k převodu do zahraničí došlo předtím, než problém vznikl. Pokud vlastnictví české FVE dosud do zahraničí převedeno nebylo, převod uskutečněný až v současnosti již ochranu před srážkovou daní v její současné podobě nemůže zajistit.

Dohody o ochraně a podpoře investic mezi jiným poskytují investorům ochranu proti nepřímému vyvlastnění. Z rozhodovací praxe investičních tribunálů jednoznačně vyplývá, že i excesivní zdanění může být formou vyvlastnění.

Dohody dále investorům zajišťují tzv. standard spravedlivého a rovného zacházení. Ochrana proti zásahům hostitelského státu se v mezinárodním investičním právu odvozuje od tzv. legitimních očekávání investora. Pokud v okamžiku realizace investice mohli investoři spoléhat na zákonem garantované výkupní ceny elektřiny, jedná se o legitimní očekávání velmi silná a bude jim náležet vysoký stupeň ochrany.

Lze tedy shrnout, že pokud má FVE zahraniční vlastníky, s největší pravděpodobností budou moci po zavedení tzv. srážkové daně zažalovat ČR v investiční arbitráži. V úvahu může přicházet i spojení projednávání nároků více investorů v jedné arbitráži se všemi výhodami, které z takového postupu vyplývají.


Stanislav Servus

Stanislav Servus,
advokát


DVOŘÁK & SPOL., advokátní kancelář, s.r.o.

Oasis Florenc
Pobřežní 12,
186 00 Praha 8

Tel.: +420 255 706 500
Fax: +420 255 706 550
e-mail: office@akds.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí