zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekoden na základních školách - inspirace do výuky i do života

30.11.2010
Ekologické vzdělání a výchova
Ekoden na základních školách - inspirace do výuky i do života

Sdružení Občanská inspirace již pátým rokem podporuje základní školy v environmentální výchově. Program Ekoden nabízí přehled možností, jak začlenit environmentální výchovu do výuky. Probíhá v prostorách školy během dopoledního vyučování, při dobrém počasí ve venkovních prostorách školy, za deště či mrazu v budově (v tělocvičně, jídelně apod.).

Program je určen pro 150 - 250 žáků prvního i druhého stupně. Žáci plní úkoly přizpůsobené jejich věku a dovednostem zohledňující mezipředmětové souvislosti - deset stanovišť odpovídá deseti vyučovacím předmětům. Za vyplněnou hrací kartu získají žáci drobnou odměnu.

Do programu jsou zapojené další ekovýchovné organizace (např. Společnost pro zvířata, Lesy Hl.m. Prahy, Koniklec a další). Nejen žáci, ale i pedagogové tak mohou načerpat inspiraci a dále na tématech samostatně nebo ve spolupráci s představenými organizacemi pracovat. Konkrétní podoba Ekodne je vždy přizpůsobena potřebám školy tak, aby byl Ekoden co nejpřínosnější pro žáky, kteří se jej účastní, a zároveň respektoval provoz školy a výuky.

"Ekoden bych určitě doporučila. Vše je prefektně zorganizované, stanoviště výborně připravená a pokud vyjde počasí, nebo místní podmínky dovolí, mají děti postaráno o pěkný zážitek. Při špatném počasí se stanoviště mohou postavit uvnitř školy. Ekoden se na naší škole konal už dvakrát a určitě nebudu váhat ho objednat za nějaký čas znovu." Řekla o svých zkušenostech s Ekodnem paní učitelka Petra Boháčková ze ZŠ E. Beneše.

Celá akce probíhá v režii sdružení, které zajišťuje vyškolené lektory na jednotlivá stanoviště, potřebný materiál i ceny pro zúčastněné žáky. Náklady na akci (spoluúčast rodičů/školy) činí 70 Kč na žáka. Ekodny se konají po celý rok a může si je objednat každá škola. Více informací Vám ráda zodpoví koordinátorka programu PhDr. Tereza Vošahlíková (tereza@obcanskainspirace.cz).

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí