zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

30.11.2010
Obecné
Krátce - různé

Zpráva Komise Evropskému parlamentu, Radě a Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru o pokroku v provádění integrovaného přístupu Společenství ke snižování emisí CO2 z lehkých užitkových vozidel. V roce 2007 přijala Komise sdělení KOM(2007) 19, v němž představila novou obsáhlou strategii na snižování emisí oxidu uhličitého z nových automobilů a lehkých užitkových vozidel registrovaných v Evropské unii. Tato předkládaná zpráva obsahuje závěrečné hodnocení strategie před rokem 2007 a přezkum pokroku, jehož bylo dosaženo s ohledem na různé prvky strategie z roku 2007. Cílem strategie obsažené ve sdělení KOM(2007) 19 bylo splnit cíl Společenství v hodnotě 120 g CO2/km do roku 2012 prostřednictvím právního rámce. Přestože došlo k významnému snížení průměrných emisí CO2 z nových osobních automobilů, zejména v letech 2008 a 2009, není pravděpodobně, že by se podařilo cíle strategie na rok 2012 dosáhnout.

Tento přehled byl vypracován Kanceláří Senátu, oddělením pro EU. Více informací o činnosti Senátu oblasti evropských záležitostí naleznete zde, přehledy dokumentů za jiná časová období zde. Jednotlivé týdenní reporty k nalezení zde.

Ekologie v in-storu neláká, novou kategorii vyhrál potisk trávy
Věci veřejné | Moris Design | ekologická barva na trávu Grasscolor
Do nové kategorie Ekologických koncepcí se přihlásila jen outdoorová realizace politické kampaně u dálnice D1. Podle autorů je to "největší logo vyrobené v Evropě" a měří 880 m2. Barva zmizela sama po třech týdnech.

Relevance značky a jejího budování v segmentu televizí poklesla od roku 2006 o 20 %, u energií naopak stoupla o 37 % díky důrazu na ekologii. Proud patří stále spolu s nákupními domy a hobbymarkety ke kategoriím, kde je nejtěžší budovat značku. Pokud nemáte reklamu jako Hornbach, neuspějete, tvrdí německá studie od McKinsey.

Nový zákon o zdanění fotovoltaické energie by mohl začít od ledna platit i bez výslovného souhlasu Senátu. Tuto možnost včera v pořadu České televize Otázky Václava Moravce připustil nový předseda Senátu Milan Štěch. Senát by se podle něj zákonem nemusel vůbec zabývat, zároveň by ho ale nevrátil s negativním stanoviskem do sněmovny.

Rakouská investiční skupina Vienna Capital Partners (VCP) si oblíbila velké české veřejné zakázky. Soukromý investiční fond kontroluje 21 procent konsorcia Marius Pedersen Engineering, jež bojuje o historicky největší český státní kontrakt - zakázku na likvidaci starých ekologických škod, jejíž cena se může teoreticky vyšplhat až nad 100 miliard korun. VCP už v konsorciu s Kapschem vyhrál před třemi lety zakázku na dodavatele elektronického mýtného pro české dálnice.

Nižší kvóta na tuňáky. Delegáti mezinárodní rybářské konference se v Paříži dohodli pouze na mírném snížení kvót výlovu tuňáka obecného. Místo letošních 13,5 tisíce tun bude v příštím roce povolen výlov 12,9 tisíce tun. Populace tuňáků je podle ochránců životního prostředí ohrožena komerčním rybolovem. Konference také odsouhlasila ochranu některých druhů žraloků.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí