zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

BP prodá za 7 miliard dolarů podíl v argentinské PAE

30.11.2010
Energie
BP prodá za 7 miliard dolarů podíl v argentinské PAE

Ropný gigant již letos prodal majetek za 21 miliard dolarů, aby mohl odškodnit oběti havárie v Mexickém zálivu.

Britská ropná společnost BP prodá svůj 60procentní podíl v argentinské ropné a plynárenské skupině Pan American Energy (PAE) za sedm miliard dolarů (130,9 miliardy korun) společnosti Bridas, v níž vlastní polovinu čínská firma CNOOC. BP se prodejem majetku snaží zajistit dostatek peněz na úhradu škod vzniklých po letošní havárii ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu.

Včetně nejnovější dohody již BP letos prodala nebo se dohodla na prodeji majetku v celkové hodnotě 21 miliard dolarů. BP odhaduje, že havárie v Mexickém zálivu spojená s únikem ropy do moře ji přijde na 40 miliard dolarů a do konce letošního roku bude muset prodat majetek za 25 až 30 miliard dolarů, aby mohla vyplatit odškodné.

Bridas již v současnosti vlastní v PAE, která je druhým největším těžařem ropy a plynu v Argentině, podíl 40 procent. Bridas původně vlastnila rodina argentinského magnáta Carlose Bulgheroniho. Letos v březnu však rodina prodala poloviční podíl čínské CNOOC za 3,1 miliardy dolarů.

Podíl, který BP prodává, představuje rezervy 917 milionů barelů ropného ekvivalentu a těžbu 143 000 barelů ropného ekvivalentu denně. Transakce nezahrnuje podíl PAE v bolivijské divizi.

Problémy BP začaly letos 20. dubna, kdy v Mexickém zálivu explodovala ropná plošina Deepwater Horizon a dva dny nato se potopila. Z prasklého vrtu Macondo, na který byla napojena, pak začala unikat ropa a firmě trvalo 12 týdnů, než se jí podařilo únik zastavit. Ekologická katastrofa, kterou únik způsobil, je největší v dějinách USA.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí