zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V mexickém Cancúnu začíná světová konference o ochraně ovzduší

29.11.2010
Ovzduší
Klimatické změny
V mexickém Cancúnu začíná světová konference o ochraně ovzduší

V mexickém letovisku Cancún začíná dnes dvanáctidenní světová konference OSN o ochraně ovzduší, která má najít shodu o opatřeních proti oteplování klimatu a navazuje na málo úspěšný loňský summit v Kodani. Potrvá do 10. prosince a v závěru má vrcholit setkáním na ministerské úrovni, z některých zemí jsou očekávány i hlavy států.

Po zklamání z výsledků loňské vrcholné schůzky v dánském hlavním městě jsou nyní očekávání výsledného efektu raději skromné. Organizace ochránců životního prostředí to kritizují s tím, že času je málo. Již brzy může být letošní rok 2010 vyhodnocen jako nejteplejší od začátku pravidelného měření teplot.

Podle agentury DPA je dosažení částečných výsledků v Cancúnu možné, například v oblastech ochrany pralesů nebo v pomoci rozvojovým zemím pro boj s klimatickými změnami. Stěží však lze očekávat vznik nové celosvětové dohody o ochraně klimatu, která by nahradila takzvaný protokol z Kjóta, jehož platnost vyprší v roce 2012. Za obzvlášť naléhavé se považuje radikální snížení emisí oxidu uhlíku.

Na rozdíl od loňského summitu, kde slíbilo účast na 120 šéfů států a vlád, se jich nyní v Cancúnu očekává asi 20, většinou z latinskoamerických zemí. Ostatní státy mají v závěrečných dnech konference vesměs zastupovat ministři životního prostředí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí