zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

TAJMA-ZPS je připraven na snižování energetické náročnosti

01.12.2010
Energie
TAJMA-ZPS je připraven na snižování energetické náročnosti

Zlínská společnost TAJMAC-ZPS, která se zabývá vývojem a výrobou obráběcích strojů, má novou generaci obráběcích strojů, které splňují evropskou směrnici o snížení energetické náročnosti. Jde o vertikální obráběcí centrum, které letos na podzim ocenil Svaz strojírenské technologie na Mezinárodním veletrhu obráběcích a tvářecích strojů. Vedení podniku to dnes oznámilo ČTK v tiskové zprávě.

Evropská směrnice - tak zvaný ekodesign začne platit v roce 2012. Vztahovat se bude na všechny obráběcí stroje, které jsou na evropském trhu, včetně importovaných výrobků. Výrobci budou muset prokazovat shodu výrobku, který uvádějí na evropský trh s touto směrnicí tak zvanou deklarací konformity a umístěním označení CE na své výrobky.

"Konkrétně náš stroj automaticky odpojí motory, které nejsou právě v provozu a elektronický systém je dokáže v okamžiku potřeby velmi rychle nastartovat," objasnil generální ředitel Michele Tajariol.

V minulých letech podnik zasáhla krize. Především v loňském roce firma musela zásadně regulovat nákladů, a to včetně snížení počtu zaměstnanců až na současných 600. Na konci roku 2008 podnik zaměstnával 1050 lidí. I přesto TAJMAC-ZPS neomezil financování vývoje. "Jsem přesvědčen, že to do budoucna povede k větší ziskovosti. Splnění parametrů ekodesignu neznamená nějakou absolutní výhodu před konkurencí, ekodesign je realita, které se budou muset přizpůsobit všichni výrobci, ale je to potvrzení, že budoucnost firmy je ve vývoji a inovacích," dodal generální ředitel.

Společnost TAJMAC-ZPS se zabývá vývojem a výrobou obráběcích strojů. V ČR firmě patří čelní postavení v oblasti obráběcích center a vícevřetenových automatů, celosvětově patří do skupiny předních výrobců. TAJMAC-ZPS je výrazně exportně orientovaný, vyváží více než 80 procent roční produkce.

Na konci loňského září, kdy podniku končí hospodářský rok, TAJMAC-ZPS skončil se ztrátou 17 milionů korun. O rok dříve vykázal zisk 37,1 milionu Kč. Tržby meziročně klesly o 40 procent, z předloňských 1,747 miliardy na loňských 1,028 miliardy.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí