zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČIŽP zjistila časté chyby při označování nebezpečných látek

02.12.2010
Chemické látky
ČIŽP zjistila časté chyby při označování nebezpečných látek

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zjistila časté chyby při označování nebezpečných chemických látek a přípravků. U nemrznoucích směsí v 68 procentech kontrolovaných výrobků, u sportovních přípravků v 82 procentech. Uložila pokuty 10 firmám za více než 200.000 korun a s dalšími 25 zahájí správní řízení pro porušení chemického zákona. ČTK o tom dnes informovala mluvčí inspekce Ivana Awwadová.

Kontrolované společnosti podle mluvčí často neuvádějí český popis grafických symbolů, které označují jejich nebezpečnost, a nedodržují jejich minimální velikost. Dalšími nejčastějšími prohřešky jsou podle mluvčí chybná označení rizikovosti a chybné pokyny pro bezpečné zacházení. V mnoha případech tyto pokyny u výrobků chybí, nebo nejsou uvedeny v českém jazyce, případně jejich znění není v souladu s předpisem k chemickému zákonu.
Kontroly ČIŽP odhalily neznalost chemického zákona a evropské směrnice REACH, vedly však také k osvětě firem v distribuční síti, a přispěly tak ke správnému způsobu balení a značení nebezpečných chemických látek a přípravků, které jsou uváděny na trh běžnému spotřebiteli, uvedla Awwadová.

Inspektoři ČIŽP podle mluvčí zkontrolovali přibližně 130 výrobků a chemických přípravků u 61 firem, převážně distributorů, prvních příjemců a dovozců po celé ČR. Zaměřili se na zboží, které se prodává zejména v zimním období, například na nemrznoucí směsi do ostřikovačů automobilů, rozmrazovače zámků, odstraňovače námrazy a na nemrznoucí příměsi do paliv. Kontrolovali také sportovní přípravky, zejména vosky na lyže, odstraňovače vosků, impregnační a ošetřující přípravky na obuv, impregnační přípravky na textil a na stany.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí