zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Reuters: Čína chce investovat 1,5 bilionu dolarů

06.12.2010
Obecné
Reuters: Čína chce investovat 1,5 bilionu dolarů

Obrovskou sumu, až 1,5 bilionu dolarů ( 29 bilionů korun, což odpovídá 25 rozpočtům Česka), chce v příštích pěti letech investovat Čína. A to převážně do firem v několika strategických odvětvích. Tvrdí to zdroje agentury Reuters. Analytici jsou ale ke zprávě skeptičtí, protože částka, o které se hovoří, představuje na roční bázi asi pět procent hrubého domácího produktu Číny.

Země se hodlá zaměřit na firmy v odvětví biotechnologií a informačních technologií nebo na výrobce ekologických automobilů.

Záměrem vlády je podle zdrojů urychlit přeměnu Číny z dodavatele surovin a polotovarů na moderní zemi, jež bude vyvíjet kvalitní technologie a ty pak vyvážet. Částka, kterou chce Čína investovat, je podle analytiků ohromující. Podle nich svědčí o tom, že Peking je odhodlán podpořit strukturální změny v ekonomice. Čína má nyní druhou největší ekonomiku na světě, během asi dvou let předstihla nejprve Německo a později i Japonsko.

Avšak většinu peněz, které mají být investovány, patrně nezajistí vláda v Pekingu, ale firmy, dále místní vlády a banky. O návrhu investic do sedmi nových odvětví se má rozhodnout ještě tento měsíc, až bude jednat ústřední hospodářská komise.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí