zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Bělé nad Svitavou skončila likvidace výbušnin a chemikálií

06.12.2010
Odpady
Chemické látky
V Bělé nad Svitavou skončila likvidace výbušnin a chemikálií

V Bělé nad Svitavou dnes skončila likvidace nebezpečného materiálu, který tam v jednom z domů objevila policie na počátku října. V objektu byly zbraně, chemikálie i výbušniny. Pětačtyřicetiletý muž s trvalým pobytem v Německu tam nashromáždil sedm tun nebezpečného materiálu. ČTK to řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD).

"Nebezpečný materiál byl odvezen do spalovny v Ostravě. Zůstal tam jen komunální odpad," řekl hejtman. Všechny faktury za likvidaci hradí kraj. Půjde asi o tři miliony korun. Stát slíbil, že z krizového fondu na likvidaci přispěje, dodal Martínek.

Dnešním dnem také v Bělé nad Svitavou skončila práce složek záchranného integrovaného systému. V říjnu a listopadu odborná firma objekt prohledala, aby zjistila, co vše na místě nachází, a policie zneškodnila výbušniny a munici.

"Konvoj vyrazil během dopoledne v doprovodu služebních vozidel i policejního vrtulníku. Objekt byl po celou dobu nálezu a jeho likvidace zajištěn proti neoprávněnému vniknutí a manipulaci s chemickými látkami policisty z celého kraje," uvedla policejní mluvčí Eva Maturová.

Pětačtyřicetiletý muž skončil ve vazbě a poměrně krátce po zadržení jej policie obvinila. Shromažďování sloučenin s obsahem uranu nebo vojenských samopalů bylo prý pro obviněného muže koníčkem. Za to mu v Česku hrozí až pět let ve vězení. Muže vyšetřuje i německá policie. Velké množství chemikálií, munici či rozbušky našli totiž policisté rovněž v jeho bytě v Koblenci.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí