zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

HN: Praha musí podle Nejvyššího soudu odhlučnit magistrálu

08.12.2010
Hluk
HN: Praha musí podle Nejvyššího soudu odhlučnit magistrálu

Pražský magistrát u Nejvyššího soudu (NS) definitivně prohrál spor s obyvateli z okolí magistrály a bude tak muset do roka jeden z hlavních tahů do centra výrazně odhlučnit. Píšou to dnešní Hospodářské noviny (HN), které získaly závěr NS.

Rozhodnutí je konečné a Praha musí hluk z aut kolem ulice 5. května dovést na úroveň povolené normy. To by v kritickém úseku znamenalo snížit hladinu až o 18 decibelů, což bude podle expertů velmi obtížné. Může to znamenat zrušení jízdních pruhů, stavbu protihlukových zábran nebo další snížení rychlosti na magistrále, píše deník.

"Vlastníci nemovitostí nejsou povinni strpět hluk, který je nad rámec hygienických norem. Hlavní město Praha bude muset zvolit taková opatření, aby emise hluku splňovala hygienické normy," řekl HN mluvčí NS Petr Knötig.
Nový primátor Prahy Bohuslav Svoboda si chce nechat od expertů poradit, co podniknout. Slibuje, že rozsudek bude respektovat. V úvahu podle něj připadají protihlukové zábrany, snížení povolené rychlosti nebo uzavření jednoho jízdního pruhu, píšou HN.

Spor mezi obyvateli domů u ulice 5. května, v úseku mezi Michelskou a Vyskočilovou ulicí, a Prahou se táhne od roku 2008. Městský soud v Praze dal nejprve lidem za pravdu, Praha se ale proti rozsudku odvolala.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí