zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Suroviny - klíč k umazání řeckého dluhu?

16.12.2010
Geologie
Suroviny - klíč k umazání řeckého dluhu?

Jednou ze šancí na sanaci zadlužené řecké ekonomiky by mohl být prodej nerostných surovin. Situace kolem jejich vlastnictví i budoucí těžby je ale nejasná...

Podle některých zpráv řeckého tisku a hromadných sdělovacích prostředků má Řecko jako jednu z možností, jak se relativně rychle zbavit dluhů, těžbu a prodej svých nerostných surovin a to zejména zlata, ropy a zemního plynu.

Nové zásoby ropy?

Podle neověřených zpráv se v Jónském moři od Albánie až po jih Peloponésu, v Egejském moři okolo ostrova Thasos, Samothraki a v Lybijském moři jižně od Kréty nacházejí poměrně slibná ložiska ropy a zemního plynu. Také zlatá ložiska se zdají být poměrně bohatá, pohříchu jsou však umístěna z velké části v relativně dosti turisticky využívané oblasti poloostrova Chalkidiké.

Na horké půdě

Problém tak může být nejen ve vztazích s východním sousedem, který na některá ložiska uplatňuje též nárok (a mimo jiné provádí různé seismické průzkumy, jež několikrát vedly k velmi vyostřené situaci v oblasti).

Případnou havárií či konfliktem by totiž mohl být ohrožen - ať už skutečně či domněle - také rozvinutý turistický ruch, jeden z největších dosavadních zdrojů zisku. Celá záležitost tak nakonec nejspíš nebude vůbec jednoduchá.

ZDROJ: Enviweb

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí