zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropské fotovoltaické asociace žádají ČR o zrušení solární daně

10.12.2010
Solární energie
Evropské fotovoltaické asociace žádají ČR o zrušení solární daně

Fotovoltaická sdružení ze 17 evropských států požádala příslušná ministerstva ve svých zemích, aby se obrátila na českou vládu a pokusila se zvrátit její rozhodnutí zdanit solární elektrárny. Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz. Čeští investoři do fotovoltaiky také věří, že uspějí s ústavní stížností a novela bude zrušena.

Zdanění tržeb za energii z fotovoltaických elektráren ve středu umožnil Senát. Někteří senátoři vyjádřili v souvislosti s novelou o podpoře energie z obnovitelných zdrojů pochybnosti, po čtyřhodinové debatě se však nedokázali shodnout na žádných jejích úpravách. Novela tak putuje k prezidentovi jako přijatá. Václav Klaus už ohlásil, že novelu nebude vetovat.

Podle Aktuálně.cz poslali evropští majitelé solárních elektráren výzvu týkající se české solární daně také Evropské komisi v Bruselu. Fotovoltaické asociace varují před tím, aby se tříletá 26procentní daň na výnosy ze solární energie nestala precedentem pro ostatní země.

"V této záležitosti bychom chtěli odkázat na sdělení Evropské komise 'Energie 2020', která důrazně doporučuje, aby se zabránilo zpětným změnám v režimu podpory 'vzhledem k tomu, jaký negativním vliv budou mít tyto změny na důvěru investorů'," citoval server z dopisu. Pod dopisem ze 7. prosince jsou podepsaní prezidenti či ředitelé například německé, italské, slovenské, polské nebo maďarské fotovoltaické asociace.

Čeští investoři do solárních elektráren doufají, že novelu nakonec zruší Ústavní soud. "Po včerejším jednání mám řadu ohlasů od nespokojených senátorů, kteří jsou velmi znepokojeni tím, že se nepodařilo prosadit pozměňovací návrhy, které by zmírnily riziko arbitráží a soudních sporů," uvedl šéf fotovoltaické asociace František Smolka. Podle něj je několik senátorů odhodláno ústavní stížnost podat, nejméně jich však musí být 17. Tento počet Smolka nepotvrdil.

Zdanění solárních elektráren má v rámci novely omezit v příštím roce zdražení elektřiny pro domácnosti na 4,6 procenta a pro podniky na 5,2 procenta. Bez novely by podle Energetického regulačního úřadu hrozilo zdražení o více než deset procent. Růst cen elektřiny hrozí právě kvůli prudkému rozvoji solárních zdrojů, jejichž podpora tvoří část regulované ceny elektřiny.

Podle údajů ERÚ byly v ČR na začátku prosince vydány licence na připojení více než 12.100 solárních elektráren o celkovém výkonu téměř 1400 megawatt. O měsíc dříve registroval ERÚ o 400 MW nižší výkon slunečních elektráren. Do konce roku se podle ERÚ připojí nejméně 1600 MW.

Solární investoři však odmítají, že by novela o obnovitelných zdrojích měla tak velký význam pro omezení zdražení elektřiny, jak tvrdí vláda. Pokud vstoupí v platnost, neomezí se podle fotovoltaické asociace zdražení proudu na několik procent, ale cena elektřiny se ještě o tři procenta sníží. "Pokud se tak nestane, znamená to, že na solární dani vydělají hlavně velcí distributoři elektrické energie, kteří si tak uměle zvednou ziskové marže," uvedl Smolka.

Fotovoltaici argumentují tím, že konečnou cenu elektřiny ovlivní především neregulovaná složka, neboli cena silové elektřiny, kterou některé společnosti snižují o více než deset procent. Tím se podle solárních investorů kompenzuje zvýšení regulované složky. Společnost E.ON například uvedla, že po započtení poklesu ceny silové elektřiny o deset procent zvýší konečnou cenu energie pro domácnosti o jedno procento.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí