zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sůl ničí nejen boty, ale i městskou zeleň

13.12.2010
Příroda
Urbánní ekologie
Sůl ničí nejen boty, ale i městskou zeleň

V současné době mnozí z nás přemýšlí, jak zajistit, aby se nikdo nezranil na náledí před jejich domem. A mnohé také napadlo, že velmi účinným řešením je posypat chodník značným množstvím soli, které si poradí nejen se sněhem, který už na chodníku leží, ale částečně i s tím, který ještě napadne.

Bohužel ale toto jednoduché "řešení" ale páchá řadu škod, jejichž odstranění není už tak snadné. S tím, jak dostat sůl z bot, dokud je ještě úplně nezničila, se potýká snad každý. Mnozí mají zkušenosti také s ošetřováním tlapek svých psů. Co už ale většina lidí neví je, že sůl poškozuje také stromy, které musí celoročně ve městě odolávat mnohým škodlivým vlivům. Jedním z hlavních problémů je nedostatek vláhy způsobený jednak zastíněním vysokými domy, jednak všudypřítomnými nepropustnými povrchy (dlažba, asfalt). Pokud dojde k zasolení půdy, nejsou stromy schopny přijímat vláhu ani v ojedinělých obdobích, kdy jí mají na pohled dostatek.
Citlivější druhy může již tento nepříznivý vliv sám o sobě ohrozit. Některé stromy, jako např. jírovce, jsou navíc oslabeny škůdci. Díky klíněnce jírovcové přicházejí stromy předčasně o své listy a nemohou si vytvořit dostatečné energetické zásoby na období vegetačního klidu. Právě v kombinaci s faktory jako je sucho nebo dlouhotrvající mráz, může škůdce jírovce skutečně vážně poškodit. Projevy zasolení půdy jsou také často s napadením škůdci mylně zaměňovány.

Dá se poškození stromů zabránit? Především je důležité využívat jiné druhy posypu, ostatní opatření mohou následky solení jen zmírnit. Pokud již k zasolení půdy došlo, lze sůl z půdy částečně vyplavit vydatnou zálivkou především v jarním období.

Jak lze ještě stromům, především jírovcům, pomoci, se dozvíte na webu klinenka.unas.cz, který provozuje Ekocentrum Koniklec za podpory Magistrátu Hlavního města Prahy a MČ Praha 3.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí