O více než 60 000 MWh čisté elektřiny navíc oproti současnému stavu vyrobí v horizontu 12 let Skupina ČEZ ve vodních elektrárnách. Pokrytí roční spotřeby dalších 17 tisíc domácností umožní rozsáhlý program zvyšování účinnosti vodních elektráren ČEZ. Zároveň jde o alternativu k výstavbě obnovitelných zdrojů v nových lokalitách.
Dodatečnou výrobou elektřiny v objemu 60 000 MWh ročně bez nutnosti výstavby nových zdrojů hodlá Skupina ČEZ do budoucna přispět k plnění platných závazků České republiky vůči Evropské unii v oblasti rozšiřování podílu výroby z tzv. zelených zdrojů energie na celkové spotřebě energií. Umožní to realizace programu zvyšování účinnosti stávajících vodních elektráren provozovaných společností ČEZ, a. s. Do roku 2022 tak díky souboru těchto opatření navýší velké vodní elektrárny výrobu o množství pokrývající spotřebu více než 17 tisíc domácností. Opatření by současně měla znamenat snížení emisí CO2 zhruba o 60 tisíc tun.
Vybrané zajímavosti z projektu zvyšování účinnosti OJ Vodní elektrárny ČEZ, a.s.:
V konkrétních případech je možné výrobu a výnosy soustrojí zvyšována zejména
Velkoryse pojatý program má hlavní body teprve před sebou. "Letos jsme přikročili k zahájení modernizace jednoho ze soustrojí vodní elektrárny Slapy, kde po skončení prací předpokládáme zvýšení účinnosti o 5 % a nárůst výroby o 10 000 MWh, říká Iva Svobodová z útvaru Inženýringu vodních elektráren ČEZ, a. s. Dodatečná elektřina ze Slap tak pokryje spotřebu téměř 3 tisíc středočeských domácností. Následovat by měla modernizace jednoho ze soustrojí elektrárny na jihočeském moři - Lipně, kde 5% navýšení účinnosti zvedne do budoucna objem výroby jednoho soustrojí o 4 000 MWh ročně. Rozsáhlé úpravy s cílem navýšení účinnosti, rozšíření provozního pásma a navýšení maximálního výkonu čekají také "osmý div světa" - přečerpávací elektrárnu na Dlouhých Stráních v Jeseníkách. Postupná modernizace oběžných kol a provedení celkových generálních oprav u většiny soustrojí čeká postupně všechny vodní elektrárny provozované OJ Vodní elektrárny ČEZ, a. s.
Plán reaguje na požadavek navyšování výroby z obnovitelných zdrojů a současně bere v potaz omezené tuzemské hydrologické podmínky pro výstavbu nových větších vodních elektráren. Počítá naopak s novými technickými možnostmi využitelnými např. při generální opravě turbíny, jako jsou výpočtové modely, metody odlévání a obrábění chromo - niklových ocelí.
Vedle programu zvyšování efektivity soustrojí v rámci vodních elektráren spadajících pod ČEZ, a. s., běží v posledních letech podobná iniciativa v portfoliu malých vodních elektráren provozovaných společností ČEZ Obnovitelné zdroje. Jejich cílem je většinou zvýšit prostřednictvím instalací nových technologií účinnost zpracování hydropotenciálu o deset procent. Rekonstrukcemi s tímto záměrem takto prošly např. elektrárny v Kníničkách, Pardubicích, Předměřicích, Spytihněvi, Obříství, Přelouči nebo Práčově.
Zajišťování nových zdrojů 100% čisté ekologické energie je zároveň v souladu s vizí FUTUR/E/MOTION, kterou Skupina ČEZ deklaruje záměr investovat do nových technologií umožňujících v budoucnosti vyrábět, distribuovat a spotřebovávat elektřinu efektivněji a šetrněji. Skupina ČEZ spuštěním dalšího obnovitelného zdroje elektřiny zároveň přispívá k plnění platných závazků ČR vůči Evropské unii zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů energie na hrubé spotřebě.
Martin Schreier,
manažer komunikace ČEZ