zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EU pomůže postavit nové sběrné dvory v Klenčí a Hostouni

14.12.2010
Odpady
Recyklace
EU pomůže postavit nové sběrné dvory v Klenčí a Hostouni

Dva nové moderní sběrné dvory, jejichž stavbu podpoří Evropská unie, vzniknou příští rok na Domažlicku v Klenčí pod Čerchovem a v Hostouni. Náklady na každý z dvorů jsou kolem deseti milionů korun a lidé v nich budou moci ukládat všechny druhy odpadů, sdělila ČTK Miloslava Janovská z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje.

V Hostouni, kde žije kolem 1370 obyvatel, ani v podobně velkém Klenčí pod Čerchovem dosud sběrný dvůr nebyl, pro obyvatele je ale velmi potřebný.

V Hostouni vyroste dvůr za 10,95 milionu Kč vedle viaduktu železniční trati. EU přispěje na náklady 90 procenty. Dvůr o ploše přes 1700 metrů čtverečních ročně pobere kolem 159 tun odpadu. Také v Klenčí podpoří EU 90 procenty výstavbu dvora za 10,72 milionu Kč. Bude stát na pozemku blízko areálu bývalých kasáren a má stejnou kapacitu jako dvůr v Hostouni.

Sběrný dvůr bude vybaven nádobami na všechny druhy odpadů, které produkují obyvatelé včetně velkoobjemových kontejnerů a speciálních kontejnerů a zařízení pro nebezpečné odpady. Lidé tam budou moci ukládat jakýkoli odpad z domácnosti, například starý nábytek a koberce, vyřazené spotřebiče, biologický či nebezpečný odpad. Ve dvoře bude minikompostárna a štěpkovače bioodpadu ze zahrad.

V Plzeňském kraji, kde je kolem 500 měst a vsí, funguje bezmála sedm desítek sběrných dvorů. "Jejich výhodou je, že díky obsluze jsou odpady odděleně shromažďovány a tříděny a velká většina z nich je pak materiálově využívána," dodala Janovská.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí