zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektřina domácnostem zdraží o 4,6 procenta,Klaus podepsal novelu

16.12.2010
Energie
Elektřina domácnostem zdraží o 4,6 procenta,Klaus podepsal novelu

Prezident Václav Klaus dnes podepsal novelu zákona o podpoře výroby energie z obnovitelných zdrojů, jejímž cílem je omezit růst cen elektřiny v příštím roce a mimo jiné uvaluje tříletou 26procentní daň na solární elektrárny. ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Klaus ale považuje zákon za dočasné východisko a apeluje na vládu, aby začala pracovat na koncepčním a dlouhodobém řešení. Ceny elektřiny tak vzrostou o 4,6 procenta pro domácnosti a 5,2 procenta pro podniky.

"Jak jsem avizoval dříve, svůj podpis k této novele připojuji, protože nyní není jiná možnost, jak okamžitě alespoň trochu snížit negativní dopad nadměrné podpory takzvaných obnovitelných zdrojů elektřiny na občany a firmy v České republice," uvedl prezident ve stanovisku vydaném po podpisu novely.

Klaus již dříve uvedl, že solární elektrárny by měly být zdaněny jen po dobu jednoho roku, čímž by stát získal čas pro vhodnější legislativní kroky pro následující roky. Podle prezidenta by se tím snížila rizika arbitráží vůči České republice ze strany výrobců solární energie.

"Nové řešení musí vzít v úvahu veškeré právní, daňové a ostatní závažné připomínky k dnešnímu znění zákona od Senátu, parlamentu i odborné veřejnosti," uvedl dnes Klaus. "Přirozené a dlouhodobé řešení existuje. Je nutné začít u podstaty problému, a tou je sama nadměrná státní podpora výstavby fotovoltaických a jiných takzvaných obnovitelných zdrojů," dodal.

Vláda přistoupila ke zdanění solárních elektráren, neboť podle propočtů Energetického regulačního úřadu by vysoká podpora slunečních zdrojů v příštím roce způsobila zdražení elektřiny o více než deset procent. Kromě 26procentní daně bude novela problém řešit také uvalením darovací daně na emisní povolenky a zvýšením poplatků za zábor zemědělské půdy pro výstavbu slunečních elektráren.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí