zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Americká vláda zažalovala BP za ropnou havárii

17.12.2010
Havárie
Pojištění environmentálních rizik
Americká vláda zažalovala BP za ropnou havárii

Americká vláda včera podala žalobu na britskou ropnou společnost BP a devět dalších firem, které měly podíl na havárii ropného vrtu v Mexickém zálivu. Exploze, která v dubnu usmrtila jedenáct lidí, vyústila v největší ekologickou katastrofu v dějinách USA. Podle vládních odhadů uniklo do moře kolem 757 milionů litrů ropy, než se po třech měsících podařilo poškozený vrt uzavřít.

Ministerstvo spravedlnosti zažalovalo samotnou firmu BP, vlastníky vrtu Macondo a majitele ropné plošiny Deepwater Horizon, kterou si BP pronajala. Vláda očekává, že vysoudí miliardy dolarů, které pokryjí náklady na odstraňování bezprostředních následků havárie i dlouhodobějších škod na životním prostředí.

Podle žaloby způsobilo havárii z 20. dubna nedodržení bezpečnostních norem a operačních pravidel při využívání vrtu a provozu plošiny. Žalované firmy neměly vrt dostatečně pod kontrolou a nepoužívaly dostatečně bezpečné vrtné zařízení ani náležité monitorovací prostředky pro sledování stavu vrtné studně.

Ještě před vládní žalobou byly podány hromadné žaloby rybolovných firem, podniků turistického průmyslu, stravovacích a ubytovacích služeb a majitelů realit. K soudu v New Orleans bylo zatím podáno na 300 žalob, samostatnou zvláštní žalobu podal rovněž stát Alabama.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí