zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Karlovarském kraji připravují mistrovství v sečení bolševníku

18.12.2010
Příroda
V Karlovarském kraji připravují mistrovství v sečení bolševníku

V Karlovarském kraji by se mohlo v příštím roce konat první mistrovství České republiky v sečení bolševníku. Připravuje jej sokolovské ekologické sdružení Natura 99, které se problematice invazivního plevelu dlouhodobě věnuje. Vzhledem k nebezpečnosti bolševníku ale budou moci soutěžit jen vyškolení likvidátoři bolševníku, řekl ČTK předseda sdružení Jiří Korbel.

"V první fázi hledáme partnery, kteří budou ochotni podpořit finančně i materiálně tuto akci. Chceme požádat o dotaci Karlovarský kraj. Podporu bychom mohli získat i přes Asociaci nevládních neziskových aktivit Karlovarského kraje," uvedl Korbel.

Podle plánů organizátorů by se mělo soutěžit v kategoriích jednotlivci a skupiny ve dvou soutěžních dnech. Lokality s výskytem bolševníku určené k zásahům budou vybrány se souhlasem vlastníka.

"Losem budou přiděleny lokality, kde posléze mohou závodníci na vlastní riziko předvést svoji zručnost a vytrvalost za účasti zdravotního dohledu pro případ potřísnění šťávami bolševníku," popsal Korbel. Výsledky pak vyhodnotí porota, která zdokumentuje rychlost, kvalitu, rozsah provedeného zásahu.

Invazivní bolševník je v Karlovarském kraji velmi rozšířen. Ze zahrad zámku Kynžvart na Chebsku, kde byl původně vysazen jako okrasná rostlina, se také zřejmě rozšířil. Strategii boje proti bolševníku připravuje Karlovarský kraj, asi nejdál jsou pak Mariánské Lázně, které připravily pilotní projekt likvidace tohoto plevele na území o rozloze zhruba 120 kilometrů čtverečních.

Pavel Peňás

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí