zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Národní laboratoř zlepší z peněz EU analýzy výrobků pro děti

19.12.2010
Zdraví
Národní laboratoř zlepší z peněz EU analýzy výrobků pro děti

Národní referenční laboratoř zlepší z peněz EU analýzy výrobků pro děti do tří let. Nakoupila za 14 milionů korun další čtyři špičkové analytické přístroje, které podstatně rozšíří její kapacitu pro zjišťování toxických látek, a tím i zachycení nebezpečných výrobků. Novinářům to dnes řekla ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová.

"Díky investici získáváme možnost lépe a včas odhalit toxické látky, které mohou být v hračkách, kojeneckých lahvích, dětských dudlících, kosmetice, kuchyňském nádobí, potravinářských obalech a dalších výrobcích," uvedla.

Zlepšení analýz umožní i včas vyhledat a následně stáhnout z trhu nebezpečné výrobky. Velmi rizikové jsou zejména hračky s obsahem ftalátů a těžkých kovů, jako jsou olovo a kadmium, kuchyňské náčiní, z něhož se mohou uvolňovat rakovinotvorné látky, či textilní výrobky uvolňující škodlivý formaldehyd.

Národní laboratoř provádí laboratorní analýzy a vyšetření podle požadavků ministerstva zdravotnictví, krajských hygienických stanic, České obchodní inspekce a další státních institucí. Poskytuje služby také občanům a firmám. Je zapojena do celoevropské sítě referenčních laboratoří (Community Reference Laboratory Network), které spolupracují při zavádění nových analytických metod.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
ASIO, spol.s r.o.
15
12. 2017
15.12.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Vodní zdroje Ekomonitor
6
2. 2018
6-7.2.2018 - Konference
hotel DAP, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí