zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový solární zákon připraví ČEZ o miliardy korun

20.12.2010
Energie
Solární energie
Nový solární zákon připraví ČEZ o miliardy korun

Nový solární zákon sníží zisk elektrárenské společnosti ČEZ o 4,6 miliardy korun. O několik miliard proto klesne i přítok peněz z energetického gigantu do státního rozpočtu. Uvádějí to dnešní Hospodářské noviny (HN) s odvoláním na výkonného ředitele ČEZ Daniela Beneše.

"Šéfové ČEZ už si spočetli, kolik bude firmu stát zdanění emisních povolenek a solárních elektráren, které od Nového roku zavádí vláda," píše deník.

Za rok 2009 odvedla společnost, jejíž zisk se blížil 52 miliardám korun, státu na dividendách 19,8 miliardy. Letošní zisk klesne kvůli nižším cenám elektrické energie asi na 47,5 miliardy a napřesrok bude v důsledku solárního zákona jen něco přes 42 miliardy. "Nižší bude i dividenda. O kolik, záleží na státu," dodává list.

Připomíná také, že ještě donedávna ministr financí Miroslav Kalousek tvrdil, že pokles dividendy z ČEZ ani při nižším zisku nepřichází v úvahu.

Kalouskův resort v dozorčí radě ČEZ zastupuje Eduard Janota, který HN řekl, že "stát ty peníze potřebuje na důchodovou reformu a likvidaci starých ekologických škod". "Dovedu si představit dividendu pro stát nižší o jednu až dvě miliardy korun," řekl HN Kalousek.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí