zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový solární zákon připraví ČEZ o miliardy

20.12.2010
Solární energie
Nový solární zákon připraví ČEZ o miliardy

Šéfové ČEZ už si spočetli, kolik bude firmu stát zdanění emisních povolenek a solárních elektráren, které od Nového roku zavádí vláda. Ze zisku ČEZ nový zákon jen v příštím roce ukousne 4,6 miliardy korun. HN to včera řekl výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš. O několik miliard proto klesne i příjem z ČEZ pro státní rozpočet.

Za rok 2009 odvedla společnost ze svého zisku (blížil se 52 miliardám korun) státu na dividendách 19,8 miliardy. Letošní zisk klesne kvůli nižším cenám elektřiny asi na 47,5 miliardy, napřesrok bude v důsledku solárního zákona jen něco přes 42 miliardy. Nižší bude i dividenda. O kolik, záleží na státu.

Ještě donedávna ministr financí Miroslav Kalousek tvrdil, že pokles dividendy z ČEZ ani při nižším zisku nepřichází v úvahu. "Stát ty peníze potřebuje na důchodovou reformu a likvidaci starých ekologických škod, jinde než v ČEZ je nenajdeme," vysvětloval jeho postoj Eduard Janota, který Kalouskův resort v dozorčí radě ČEZ zastupuje. Včera už byl šéf státní kasy s "mírným poklesem" dividendy z ČEZ smířen. "Dovedu si představit dividendu pro stát nižší o jednu až dvě miliardy korun," řekl HN Kalousek.

Včerejší dozorčí rada ČEZ projednávala nový rozpočet společnosti, ale zabývala se také temelínským tendrem. Definitivně schválila posun termínů proti původnímu harmonogramu o rok. Podle šéfa ČEZ Daniela Beneše není nutné, aby nový Temelín začal vyrábět dřív než po roce 2023. "Krize srazila poptávku po elektřině. To změnilo odhad poptávky po roce 2020. Posun se dotkne jak Temelína, tak plánu na dostavbu Dukovan," řekl HN Beneš.

AUTOR: Zuzana Kubátová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí