zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přírodní, nebo umělý stromek: který z nich je ekologičtější?

22.12.2010
Les
Přírodní, nebo umělý stromek: který z nich je ekologičtější?

Umělý vánoční stromek může být šetrný k přírodě, pokud vydrží 20 let, lidé je ale mění mnohem častěji.

Umělé vánoční stromky u zákazníků bodují. Jen ve Spojených státech se jich letos prodalo přes 13 milionů, nejvíc v historii. Argument, že se jedná o vysoce ekologický produkt, který šetří churavé lesy, hraje při rozhodování zákazníků dost významnou úlohu. Je to ale skutečně pravda?

Ne tak docela. Podle šetření organizace Éconso může být umělý vánoční stromek ekologičtější než ten přírodní, musí ale vydržet majiteli nejméně dvacet let.

"Lidé však mění umělé stromky mnohem častěji," uvedl belgický list Les Sports, který citoval z této zprávy. V průměrné rodině vydrží umělý stromek zhruba tři roky, poté sáhnou lidé po novém.

Přesto mají lidé pocit, že činí dobro ve prospěch celé planety, když si koupí stromek z plastů. Mluví se o výrazném trendu. Jen v USA se letos rozzáří okolo 50 milionů umělých stromků a jenom 30 milionů přírodních.

"Snažím se chovat ekologicky šetrně," svěřila se listu The New York Times Kim Jonesová, která si koupila v obchodě nový umělý stromek v hodnotě 200 dolarů (přes 3800 korun). Jonesová věří, že jí výrobek vydrží dlouhé roky, po které tak nebude potřeba kácet každoročně jeden stromek.

O tom, jak k ní čínský umělohmotný stromek putoval předlouhou cestu z daleké čínské továrny, nemá sebemenší tušení.

Také kanadská studie navíc mluví o tom, že potřebných 20 let, aby umělý stromek přinesl ekologický užitek, si jej nikdo v bytě nepěstuje.

Ekologické kalkulace zahrnují podíl výroby na emisích skleníkových plynů, šetrné využití zdrojů i dopady na zdraví. Při výrobě umělých stromků se využívá PVC či hliník. Už jen názvy komponentů, příliš drahých na recyklaci, napovídají, že příroda trpí.

Naproti tomu přírodní stromky poslouží jako dobrý kompost, jejich likvidace není ekologicky náročná.

"Přírodní stromek je mnohem lepším řešením," vysvětluje Jean Sebastien Trudel, jehož společnost Ellipsos studii zpracovala. I v tomto případě se potvrdilo, že lidé si uchovají umělý stromek jen pár let. Přesvědčivě tak vyšlo, že emise škodlivých plynů jsou u umělého stromku několikanásobně vyšší než u přírodního, který putuje k zákazníkům kratší trasu.

Odpadají i obavy z necitlivého kácení lesů - vánoční stromky se pěstují cíleně k tomu, aby skončily na trhu.

AUTOR: Jiří Sládek
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
17
12. 2019
17.12.2019 - Seminář, školení
Praha, Occidental
INISOFT s.r.o.
18
12. 2019
18.12.2019 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Olomouc Centre
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
8
1. 2020
8.1.2020 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
EKONOX s.r.o.
17
1. 2020
17.1.2020 - Seminář, školení
Pardubice, Hotel Labe
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí